Maďaři budou hlasovat o uprchlických kvótách. A tím i o svém členství v EU

Martin Ehl Martin Ehl
10. 5. 2016 14:29
Na podzim se Maďaři v referendu postaví proti povinným uprchlickým kvótám. Vláda premiéra Viktora Orbána tvrdí, že jim nikdo nebude nařizovat, kdo bude v jejich vlastní zemi žít. Podle opozičního socialistického listu Népszabadság budou Maďaři de facto hlasovat o svém dalším členství v Evropské unii. Od začátku roku evidují v zemi 15 000 žadatelů o azyl.
Maďarsko zažilo hlavní nápor migrační vlny loni. Dokonce na hranici postavilo plot.
Maďarsko zažilo hlavní nápor migrační vlny loni. Dokonce na hranici postavilo plot. | Foto: Reuters

Budapešť (od našeho zpravodaje) - Maďarský parlament schválil ve zrychlené proceduře zákon o referendu, v němž by se obyvatelé země měli vyjádřit k povinným uprchlickým kvótám.

Vzhledem k tomu, že hlasování vyhlásila vládní strana Fidesz, která svoji politiku postavila na odmítnutí kvót a ovládá drtivou většinu médií, zdá se být výsledek jasný.

Vládní politici tvrdí, že nikdo nebude nařizovat Maďarům, koho mají vzít za své spoluobčany. "Je to nejdůležitější hlasování od referenda o vstupu do EU a NATO," řekl skupině středoevropských novinářů ministr spravedlnosti László Trócsányi.

Jeho úřad také vede maďarskou žalobu proti kvótám, které Evropská rada většinovým hlasováním Maďarsku i dalším středoevropským zemím nařídila. K maďarské žalobě se připojilo Polsko, Slovensko podalo svoji vlastní.

Podle mluvčího vlády Zoltána Kovácse se hned příští týden spustí vládní kampaň za odmítnutí kvót, i když hlasovat se bude někdy na přelomu září a října.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Podle opozičního socialistického listu Népszabadság budou Maďaři de facto hlasovat o svém dalším členství v Evropské unii. Odpor proti uprchlíkům jde ale podle Kovácse napříč politickým spektrem, a vláda proto očekává, že se proti kvótám vysloví kolem osmdesáti procent Maďarů.

"Je v tom politika, to nepopíráme"

Uprchlické téma ovládá maďarskou politiku už dlouhé měsíce. Premiér Viktor Orbán rozpoutal už loni na jaře protiuprchlickou kampaň.

Hlavní bezpečnostní poradce premiéra György Bakondi Aktuálně.cz řekl, že uprchlíci jsou nyní hlavní bezpečnostní hrozbou Maďarska, i když jejich počty po postavení plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem klesají.

V letošním roce i tak překročilo hranici do Maďarska a požádalo o azyl 15 000 uprchlíků. Loni Maďarskem prošlo na 400 000 lidí, jen 180 000 z nich ale úřady zaregistrovaly.

Bude to první referendum v Maďarsku podle nového zákona, který vyžaduje účast nejméně padesáti procent oprávněných voličů, aby bylo platné. Referendum je jedním z nástrojů, jak si vládní strana Fidesz chce posílit zhruba rok a půl před volbami svoji pozici. "Ano, je v tom politika, to nepopíráme," řekl Kovács.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy