Maďaři budou hlasovat o uprchlických kvótách. A tím i o svém členství v EU

Martin Ehl Martin Ehl
10. 5. 2016 14:29
Na podzim se Maďaři v referendu postaví proti povinným uprchlickým kvótám. Vláda premiéra Viktora Orbána tvrdí, že jim nikdo nebude nařizovat, kdo bude v jejich vlastní zemi žít. Podle opozičního socialistického listu Népszabadság budou Maďaři de facto hlasovat o svém dalším členství v Evropské unii. Od začátku roku evidují v zemi 15 000 žadatelů o azyl.
Maďarsko zažilo hlavní nápor migrační vlny loni. Dokonce na hranici postavilo plot.
Maďarsko zažilo hlavní nápor migrační vlny loni. Dokonce na hranici postavilo plot. | Foto: Reuters

Budapešť (od našeho zpravodaje) - Maďarský parlament schválil ve zrychlené proceduře zákon o referendu, v němž by se obyvatelé země měli vyjádřit k povinným uprchlickým kvótám.

Vzhledem k tomu, že hlasování vyhlásila vládní strana Fidesz, která svoji politiku postavila na odmítnutí kvót a ovládá drtivou většinu médií, zdá se být výsledek jasný.

Vládní politici tvrdí, že nikdo nebude nařizovat Maďarům, koho mají vzít za své spoluobčany. "Je to nejdůležitější hlasování od referenda o vstupu do EU a NATO," řekl skupině středoevropských novinářů ministr spravedlnosti László Trócsányi.

Jeho úřad také vede maďarskou žalobu proti kvótám, které Evropská rada většinovým hlasováním Maďarsku i dalším středoevropským zemím nařídila. K maďarské žalobě se připojilo Polsko, Slovensko podalo svoji vlastní.

Podle mluvčího vlády Zoltána Kovácse se hned příští týden spustí vládní kampaň za odmítnutí kvót, i když hlasovat se bude někdy na přelomu září a října.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Podle opozičního socialistického listu Népszabadság budou Maďaři de facto hlasovat o svém dalším členství v Evropské unii. Odpor proti uprchlíkům jde ale podle Kovácse napříč politickým spektrem, a vláda proto očekává, že se proti kvótám vysloví kolem osmdesáti procent Maďarů.

"Je v tom politika, to nepopíráme"

Uprchlické téma ovládá maďarskou politiku už dlouhé měsíce. Premiér Viktor Orbán rozpoutal už loni na jaře protiuprchlickou kampaň.

Hlavní bezpečnostní poradce premiéra György Bakondi Aktuálně.cz řekl, že uprchlíci jsou nyní hlavní bezpečnostní hrozbou Maďarska, i když jejich počty po postavení plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem klesají.

V letošním roce i tak překročilo hranici do Maďarska a požádalo o azyl 15 000 uprchlíků. Loni Maďarskem prošlo na 400 000 lidí, jen 180 000 z nich ale úřady zaregistrovaly.

Bude to první referendum v Maďarsku podle nového zákona, který vyžaduje účast nejméně padesáti procent oprávněných voličů, aby bylo platné. Referendum je jedním z nástrojů, jak si vládní strana Fidesz chce posílit zhruba rok a půl před volbami svoji pozici. "Ano, je v tom politika, to nepopíráme," řekl Kovács.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 59 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy