Maďaři budou hlasovat o uprchlických kvótách. A tím i o svém členství v EU

Martin Ehl Martin Ehl
10. 5. 2016 14:29
Na podzim se Maďaři v referendu postaví proti povinným uprchlickým kvótám. Vláda premiéra Viktora Orbána tvrdí, že jim nikdo nebude nařizovat, kdo bude v jejich vlastní zemi žít. Podle opozičního socialistického listu Népszabadság budou Maďaři de facto hlasovat o svém dalším členství v Evropské unii. Od začátku roku evidují v zemi 15 000 žadatelů o azyl.
Maďarsko zažilo hlavní nápor migrační vlny loni. Dokonce na hranici postavilo plot.
Maďarsko zažilo hlavní nápor migrační vlny loni. Dokonce na hranici postavilo plot. | Foto: Reuters

Budapešť (od našeho zpravodaje) - Maďarský parlament schválil ve zrychlené proceduře zákon o referendu, v němž by se obyvatelé země měli vyjádřit k povinným uprchlickým kvótám.

Vzhledem k tomu, že hlasování vyhlásila vládní strana Fidesz, která svoji politiku postavila na odmítnutí kvót a ovládá drtivou většinu médií, zdá se být výsledek jasný.

Vládní politici tvrdí, že nikdo nebude nařizovat Maďarům, koho mají vzít za své spoluobčany. "Je to nejdůležitější hlasování od referenda o vstupu do EU a NATO," řekl skupině středoevropských novinářů ministr spravedlnosti László Trócsányi.

Jeho úřad také vede maďarskou žalobu proti kvótám, které Evropská rada většinovým hlasováním Maďarsku i dalším středoevropským zemím nařídila. K maďarské žalobě se připojilo Polsko, Slovensko podalo svoji vlastní.

Podle mluvčího vlády Zoltána Kovácse se hned příští týden spustí vládní kampaň za odmítnutí kvót, i když hlasovat se bude někdy na přelomu září a října.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Podle opozičního socialistického listu Népszabadság budou Maďaři de facto hlasovat o svém dalším členství v Evropské unii. Odpor proti uprchlíkům jde ale podle Kovácse napříč politickým spektrem, a vláda proto očekává, že se proti kvótám vysloví kolem osmdesáti procent Maďarů.

"Je v tom politika, to nepopíráme"

Uprchlické téma ovládá maďarskou politiku už dlouhé měsíce. Premiér Viktor Orbán rozpoutal už loni na jaře protiuprchlickou kampaň.

Hlavní bezpečnostní poradce premiéra György Bakondi Aktuálně.cz řekl, že uprchlíci jsou nyní hlavní bezpečnostní hrozbou Maďarska, i když jejich počty po postavení plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem klesají.

V letošním roce i tak překročilo hranici do Maďarska a požádalo o azyl 15 000 uprchlíků. Loni Maďarskem prošlo na 400 000 lidí, jen 180 000 z nich ale úřady zaregistrovaly.

Bude to první referendum v Maďarsku podle nového zákona, který vyžaduje účast nejméně padesáti procent oprávněných voličů, aby bylo platné. Referendum je jedním z nástrojů, jak si vládní strana Fidesz chce posílit zhruba rok a půl před volbami svoji pozici. "Ano, je v tom politika, to nepopíráme," řekl Kovács.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy