Macronova strana jde proti levici. Před volbami vytvořila vlastní koalici

ČTK ČTK
5. 5. 2022 16:30
Strana Republika v pohybu (LREM) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vytvořila před červnovými parlamentními volbami koalici s dalšími dvěma centristickými stranami. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil předseda Národního shromáždění Richard Ferrand.
Emmanuel Macron v den prezidentských voleb.
Emmanuel Macron v den prezidentských voleb. | Foto: Reuters

Společně s LREM půjde do koalice Demokratické hnutí (MoDem), které nynějšího šéfa Elysejského paláce podpořilo ve volbách v roce 2017, a nová pravicově orientovaná strana Horizonty (Horizons), kterou založil bývalý francouzský premiér Édouard Philippe.

Oznámení přišlo jen několik dní poté, co vyšlo najevo, že vzniká široká levicová koalice, jejímž lídrem je krajně levicová strana Nepodrobená Francie (LFI) a její šéf Jean-Luc Mélenchon. Volební spolupráce s Komunistickou stranou Francie (PC) a Socialistickou stranou (PS) má být protiváhou centristickému Macronovi. LFI již dříve také uzavřela partnerství s největší francouzskou ekologicky orientovanou stranou Evropa Ekologie - Zelení (EELV).

První kolo voleb do francouzského Národního shromáždění se uskuteční 12. června. Kandidáti se ucházejí o hlasy voličů v jednotlivých obvodech, pro zisk mandátu je potřeba získat většinu. Pokud není v prvním kole v daném obvodu nikdo zvolen, koná se o týden později, letos tedy 19. června, kolo druhé.

 

Právě se děje

Další zprávy