Lutherova cena pro Pussy Riot? Němečtí věřící zuří

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
10. 10. 2012 20:15
Moskevský soud potvrdil tresty pro dvě členky skupiny, třetí dostala podmínku
Pussy Riot v prosklené kukani pro obžalované.
Pussy Riot v prosklené kukani pro obžalované. | Foto: Reuters

Berlín/Moskva - Před pěti stoletími tam vzniklo křesťanské protestantské hnutí poté, co podle legendy Martin Luther v roce 1517 přibil na kostelní vrata svých 95 tezí.

Teď se Wittenberg stává středem pozornosti znovu, tentokrát kvůli trojici mladých Rusek z punk-rockové skupiny Pussy Riot.

Právě punkerky z Pussy Riot město navrhlo na německou národní Lutherovu cenu, odkazující právě na exkomunikovaného mnicha a zarytého bojovníka s mocnou katolickou církví Luthera.

O vítězi ceny rozhodují delegáti ze 16 německých měst, která mají nějakou spojitost s Lutherem. Držitel ceny automaticky získává i peněžní odměnu ve výši 10 000 eur.

Rouhání 

Wittenberg svou nominací vyvolal pozdvižení - u protestantů i katolíků. Punkové rebelky z Pussy Riot totiž během svého protestu slovně zaútočily na ruského prezidenta Vladimira Putina v kostele, byť pravoslavném.

"Bylo by zničující, kdyby naše město opravdu nominovalo Pussy Riot a ony pak cenu vyhrály," citovala agentura Reuters Friedricha Schorlemmera, místního protestantského teologa a respektovaného obránce lidských práv v bývalém Východním Německu.

"Lutherovo město by nemělo rouhání podporovat," dodal s tím, že problém má s texty písní mladých Rusek i samotným jménem jejich umělecké skupiny.

Tři členky Pussy Riot teď sedí ve vazbě, obviněné z výtržnictví motivovaného náboženskou nenávistí. Do vězení se dostaly po "punkové modlitbě", kterou zorganizovaly v obří moskevské Katedrále Krista Spasitele. Při té příležitosti vyzývaly Pannu Marii, ať zbaví Rusko Putina.

Moskevský soud, projednávající odvolání členek punkové skupiny Pussy Riot proti dvouletému vězení, zmírnil jedné z nich - Jekatěrině Samucevičové - nepodmíněný trest na podmíněný.

Dvěma zbývajícím punkerkám - Naděždě Tolokonnikovové a Mariji Aljochinové - dvouleté odnětí svobody potvrdil.

Demokratické rozhodnutí

Starosta Wittenbergu Eckhard Naumann přesto jakoukoliv kritiku odmítá. Rozhlasové stanici Deutschlandradio Kultur řekl, že město na své nominaci trvá. Volba byla totiž demokratická.

Příznivce Pussy Riot na demonstraci v Moskvě
Příznivce Pussy Riot na demonstraci v Moskvě | Foto: Reuters

Lutherův Wittenberg podle starosty nechce oslavovat chování Pussy Riot, jež "zajisté" otřáslo pocity mnohých věřících. Na druhou stranu je nutné podtrhnout "kuráž mladých žen", které pokračují ve svém protestu i přes rozsáhlé represe.

V roce 2011 získali Lutherovu cenu novináři z ruského deníku Novaja Gazeta. Zasloužili si ji psaním o korupci a organizovaném zločinu. Mezi vítězi byla v minulosti také německá policistka potírající krajně pravicové extremisty nebo lidé bojující proti východoněmeckému komunismu.

Také Luther ve svých tezích zavěšených na Schlosskirche útočil na papežské zneužívání moci a korupci mezi duchovními.

Stal se z něj vůdce protestantské reformace. Proslul i svým překladem Bible do němčiny.

 

Právě se děje

Další zprávy