Lukašenko vízum nedostane, řekla EU

Adam Junek
24. 3. 2006 15:40
Brusel /od zvláštního zpravodaje/ - Nejvyšší představitelé členských zemí Evropské unie schválili tvrdá opatření proti Bělorusku.
Foto: Reuters

V komuniké, které přijali na jarním summitu v Bruselu, navíc poprvé jmenovitě ukazují na prezidenta Alexandra Lukašenka.

"Byly narušeny mezinárodní volební standardy," píše se v dokumentu schváleném premiéry a prezidenty členských zemí s ohledem na volby v Bělorusku.

"Evropská rada se proto rozhodla podniknout restriktivní opatření proti těm, kteří jsou za to odpovědni, včetně prezidenta Lukašenka," shodli se zástupci států.

Hospodářské restrikce? Zatím ne 

Taková opatření mohou zahrnovat například neposkytnutí víza.

"Na příštím setkání ministrů zahraničí by se mělo přesně rozhodnout, jak bude Evropská unie postupovat. Shodujeme se na tom, že bude rozšířen seznam představitelů Běloruska, kteří nedostanou vízum do zemí Unie, a to včetně Lukašenka.

Další restrikce, například obstavení účtů, nemají takovou širokou podporu," řekl deníku Aktuálně.cz v Bruselu ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Proti obstavení účtů je například současná předsedající země unie, Rakousko. Kromě jiného jsou za tím ekonomické zájmy. V Bělorusku úspěšně působí rakouská Raiffeisenbank a mnozí vysoce postavení Bělorusové v ní mají uloženy své peníze.

Expert: Nezbytná je důslednost

Ani experti na mezinárodní politiku si zatím netroufají říci, jak bude EU další sankce formulovat.

"Těžko nyní předvídat, na čem se 25 evrospkých zemí nakonec shodne. Určitě by bylo dobré udělat to, aby jednotlivé země EU snížily v Minsku své diplomatické šarže. To by byl velmi silný diplomatický krok," řekl Aktuálně.cz místopředseda Asociace pro mezinárodní otázky Václav Nekvapil.

Upozornil, že mnohé země však už v minulosti restrikce vůči Lukašenkově režimu příliš nedodržovaly. "Například takové Rakousko není v postojích vůči Lukašenkovi právě důsledné.

Před třemi lety mu například udělilo vízum, aby mohl jet lyžovat do Alp," připomněl Nekvapil. "U diplomatických sankcí si lze nějaký společný postup představit, u hospodářských zřejmě dojde k nějakému mírnému kompromisu."

Svoboda v Bruselu zabodoval

Evropská unie svými restrikcemi reaguje na zásahy státní moci proti demonstrantům v Bělorusku, kteří protestovali proti výsledku prezidentských voleb.

Mimo jiné byl při protestech zatčen syn opozičního politika Alexandra Milinkeviče, jehož dopis přivezl na bruselská jednání český ministr zahraničí. Právě na výzvu českého ministra byla deklarace k Bělorusku zařazena do závěrů summitu.

Nejsilnější podporu získal Svoboda od svého polského protějšku. Již ve čtvrtek pak byla jasná podpora také ze strany pobaltských zemí, Slovenska a také Dánska a Švédska.

"Bylo důležité, aby se v konečném textu jmenovitě hovořilo Lukašenkovi. Jde o symbol. Stejně jako je Milinkevič symbolem opozice, je Lukašenko symbolem vládní garnitury. Proto právě on musí být zahrnut v opatřeních, které Evropa podnikne," upřesnil Svoboda.

Česko nabízí pomoc studentům

Česká republika se navíc rozhodla vyrazit na pomoc běloruským studentům, které úřady pezekuovaly.

"Ještě to bude upřesněno, ale chceme nabídnout studentům, kteří kvůli svému postoji budou vyloučeni ze studia, možnost dostudovat na českých vysokých školách," uvedl premiér Jiří Paroubek, který do Bruselu dorazil dnes lehce po půlnoci.

Podobný krok ohlásilo také sousední Polsko.

 

Právě se děje

před 8 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy