Vancouver - Lososům ve vodách kanadských řek na západě země hrozí do deseti let vyhubení. Populaci vzácných lososů růžových decimují paraziti z rybích farem.
Podle studie vědců z Britské Kolumbie, která byla publikována tento týden v časopise Science, mohou za úhyn vzácných lososů mořské vši, které se do horských řek v divoké kanadské přírodě dostávají z místních rybích farem.
Lososi vyhynou. Otázka je kdy
"Dopad je tak děsivý, že budoucnost lososí populace je v ohrožení," citovala Martina Krkoseka z univerzity v Edmontonu britská BBC.
Statistická data dokumentující život lososů v místních vodách od 70. let ukázala, že při stávajícím tempu se losos růžový ocitne na hranici vyhubení už za osm až deset let.
"Bohužel to znamená, že vyhynutí je neodvratné a je pouze otázkou času, kdy k němu dojde," dodal Krkosek.
Za vše mohou paraziti
Mořské vši se uchycují na pokožce lososů, kteří jsou v dospělém věku schopni se s útokem vyrovnat. Mladí lososi v horských řekách však umírají.
"Rybí farmy mění zákony přírody," tvrdí spoluautorka studie Alexandra Moltonová. "Normálně totiž tyto vši mladé kusy nenapadají, protože se přichytí na dospělé, kteří mizí."
Podle Krkoseka existuje pouze jediná možnost, jak vyhubení divokých lososů růžových zabránit: odsunout rybí farmy dál od přirozeného prostředí, ve kterém ryby žijí.
Losos je v Kanadě symbolem tamního přírodního bohatství, jeho možné vyhubení je proto považováno za vážný problém.
V souvislostech:
Losos se úspěšně vrací do čistších českých řek
Jíte ryby? Pak ohrožujete mořský ekosystém