Vilnius - Litva má v Evropě prvenství, které jí rozhodně nikdo nezávidí. Suverénně vede v počtu dokonaných sebevražd na obyvatele.
Poslední čísla jsou z roku 2006. Míra sebevražd dosáhla třiceti na sto tisíc obyvatel.
Proč právě tato pobaltská republika? Nad tím si i Litevci - a nejen oni - lámou hlavu.
Částečné vysvětlení nabízí sociální situace v zemi. Ačkoliv je už od roku 2004 členem Evropské unie a několik let za sebou zaznamenává hospodářský růst, zvětšuje se propast mezi majetnými a sociálně slabými.
Sebevraždy v Evropě
Žebříček vychází z údajů Světové zdravotnické organizace za rok 2004 a z počtu sebevražd na 100 tisíc obyvatel.
- 1) Litva
- 2) Bělorusko
- 3) Rusko
- 4) Maďarsko
- 5) Slovinsko
- 6) Lotyšsko
- 7) Ukrajina
- 8) Belgie
- 9) Estonsko
- 10) Finsko
- ---------------------
- 18) Česká republika
Vilnius se třpytí, ale...
Zatímco metropole Vilnius se stala výkladní skříní úspěchu a rostoucího bohatství, venkov výrazně zaostává. A právě na venkově je počet sebevražd ve srovnání s městy dvojnásobný.
Řada lidí nezvládla přechod z bývalé sovětské komunistické ekonomiky do nových poměrů.
"Zlepšení sociálních podmínek povede ke snížení počtu sebevražd. Někteří Litevci ale žijí v takové bídě, že si nedělají iluze o možnosti útěku z ní," řekl agentuře Reuters předseda Litevského svazu pro výzkum fenoménu sebevražd Alvydas Navickas.
I vláda už připustila, že pochybný evropský primát ohrožuje image země v zahraničí. Parlament schválil strategii boje se sebevraždami, jehož základem má být lepší zdravotnická a psychologická péče o lidi se sklonem k depresím a alkoholismu.
Nedostatek péče?
Podle některých expertů totiž Litvě chybí prevence, tedy snaha problémům předcházet. Často se stává, že lidé, kteří se pokusí neúspěšně o sebevraždu, jsou brzy propuštění z nemocnic a pak svůj čin opakují.
"Litva si nezaslouží takovou slávu. Pouze rázná akce může v naší společnosti přivést nápravu. Musíme se více starat o psychické zdraví, všechno nespraví jen léky," řekl před časem prezident Valdas Adamkus.
Lotyšské důchody nestačí
Lotyšsko je na to o málo lépe. Míra sebevražd je tam jedenadvacet na sto tisíc obyvatel.
Důchodci si stěžují na velmi nízké penze. Měsíčně berou 120 latů (přibližně 4 300 korun), což je vzhledem ke stoupajícím cenám základních potravin a rostoucí inflaci málo.
"Sice máme ekonomický růst, ale některé části obyvatelstva zůstaly zcela mimo něj," tvrdí bývalý ministr zahraničí Artis Pabriks, který vede kampaň za zvýšení důchodů.
Alkoholismus, sociální problémy a s tím spojené časté pokusy ukončit život jsou metlou i jinde v bývalém Sovětském svazu.
Vysoká je sebevražednost i v Rusku, Bělorusku, Estonsku a na Ukrajině.