Londýn - Lidstvo postupně ničí život ve světových oceánech. S tím, jak se voda otepluje a absorbuje oxid uhličitý, jsou oceány čím dál kyselejší a stávají se nevhodnými pro život.
Spolu se znečišťováním vody a nadměrným rybařením to vede k vymírání mořské flory i fauny. Vyplývá to ze zprávy neziskové organizace International Programme on the State of the Ocean (IPSO).
Ekologové, kteří pracují pod záštitou Britské společnosti zoologů, varují, že je současný stav horší, než se předpokládalo, a pokud se nic nezmění, způsobí lidé v oceánu nezvratné změny.
"Oceán nás chrání před nejhoršími dopady zrychlujících se změn klimatu tím, že z atmosféry absorbuje oxid uhličitý, který produkujeme. Zatímco růst teploty na pevnině a v atmosféře se dočasně zastavil, oceán se neustále otepluje. Veřejnost a politici ale nevidí nebo nechtějí vidět vážnost situace," cituje server BBC ze zprávy IPSO.
Jinými slovy: oceán odnáší změny klimatu za lidstvo, jednou mu to ale vrátí.
Všechny výše zmiňované aspekty působí kumulativně, například koráli trpí kvůli oteplování, klesajícímu PH vody, nešetrným praktikám rybářů i znečištění.
"Kyselost oceánů zároveň vede k tomu, že ryby nedovedou rozpoznat své přirozené prostředí. Je jasné, že se tento problém bude vyskytovat u stále většího počtu ryb. Opravdu s tím musíme začít něco dělat," domnívá se Alex Rogers z Oxfordské univerzity.
Co s tím? Podle zjištění ochránců přírody musí emise oxidu uhličitého klesnout pod 450 ppm, zároveň by mělo dojít k regulaci rybolovu a zpřísnění pravidel pro vypouštění chemických látek do moře.
Zpráva IPSO je založena na workshopech Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN) a Světové komise pro chráněná území z let 2011 a 2012. "Tato zpráva jednoznačně prokázala, že odkládání zmíněných opatření způsobí v budoucnu vyšší náklady a povede k ještě větším - pravděpodobně nezvratným - změnám," prohlásil Dan Laffoley z IUCN.
Nedávno zveřejněná studie OSN o změnách klimatu podle něj sice bije na poplach, ale zároveň naznačuje, co dělat. Lidé se tím jen musí začít řídit.