Lidstvo chce přelstít smrt. Převratným výzkumem se pokusí oživit mrtvé

Simona Fendrychová Zahraničí Simona Fendrychová, Zahraničí
4. 5. 2016 10:50
Americká společnost dostala zelenou pro spuštění projektu, který se zaměří na výzkum regenerace mozku klinicky mrtvých pacientů. Cílem je zjistit, zda mají mozkové buňky schopnost opětovného růstu a mohou být přivedeny zpět k životu. Výsledky by podle vědců mohly vést k vývoji léčby Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby, nebo nové metody pro terapeutickou léčbu pacientů v kómatu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Washington - Biotechnologická společnost sídlící ve Spojených státech se pokusí průkopnickou studií zjistit, zda je možné regenerovat lidský mozek.

Získala povolení k výzkumu 20 klinicky mrtvých pacientů.

Pacienti budou při životě udržováni přístroji a vědci se pokusí stimulovat jejich mozky pomocí metod, které již dokázaly některé pacienty úspěšně probrat z kómatu.

Využijí ale také lasery, injekce s kmenovými buňkami či koktejl peptidů - chemických sloučenin organického původu.

Po dobu několika měsíců budou sledovat jejich mozky a hledat známky regenerace. Soustředit se budou na horní míchu, která řídí nezávislé dýchání a srdeční tep. Své naděje budou upínat k předpokladu, že se u mozkových kmenových buněk projeví schopnost vymazat historii a "restartovat" život.

Krok k odvrácení smrti

Že je něco takového vůbec možné, dokazuje příroda na ještěrkách, kterým doroste ocas, nebo na mlocích, kterým mohou dorůst dokonce celé končetiny.

"Jedná se o první studii svého druhu a první krok k odvrácení smrti v našem životě," nechal se slyšet Ira Pastor, výkonný ředitel společnosti Bioquark, která výzkum provede.

"Doufáme, že výsledky uvidíme během prvních dvou nebo tří měsíců," cituje ho britský list The Telegraph.

Mozek klinicky mrtvých pacientů už není technicky vzato živý, ale jejich tělem může stále proudit krev. Stejně tak se jim mohou hojit rány, můžou trávit potravu, vylučovat, růst nebo pohlavně dospívat. Když se všechny tyto funkce zachovají, mohla by je regenerace mozku opět přivést k životu.

Ale i v případě, že se vědcům nepodaří odvrátit smrt, počítají s dalším přínosem studie. Její výsledky by měly pomoci budoucímu vývoji terapeutického léčení onemocnění, jakými jsou Alzheimerova a Parkinsonova choroba, nebo léčení pacientů v kómatu.

Pokud vám bude na ruce chybět část kůže nebo kosti, pomocí nanovláken vypěstujeme náhradu, která udělá z ruky funkční celek, říká Liliana Berezkinová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy