Lidoopi plánují dopředu, tvrdí vědci

Red Zah, ČTK
20. 5. 2006 11:13
Lipsko - Plánování není pouze výsadou lidí. Zjistili to antropologové v Lipsku při pokusech se šimpanzi bonobo a orangutany v místní zoo.

Zvířata při nich prokázala schopnost vybrat si vhodné nástroje hodiny před tím, než je použila. Své poznatky vědci zveřejnili v nejnovějším vydání časopisu Science.

Podle agentury DPA dali antropologové Nicholas Mulcahy a Josep Call pěti orangutanům a pěti šimpanzům bonobo vždy k dispozici vhodný nástroj k provedení příslušného úkonu a poté je odvedli do vedlejší místnosti.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Umělé svaly zvládnou 100x větší zátěž
  • Cibulovité rostliny milují alkohol
  • "Chytré" brýle samy mění skla

Po návratu jim nabídli několik nástrojů, vhodných i nevhodných, z nichž si lidoopi jeden zvolili a odnesli si jej zpět do vedlejší místnosti, kde strávili postupně od jedné do 14 hodin. Po uplynutí určené doby se mohla zvířata vrátit a použít vybraný nástroj.

V šesti z 16 případů provedla požadovaný úkon správně a některá dokonce i po spánku.

Úkoly, které vědci lidoopům připravili, spočívaly v přitáhnutí lahve s hroznovou šťávou, jež byla zavěšena mimo klec, nebo vylovení hroznů z nádoby.

"Je to poprvé, co zvířata prokázala takové schopnosti," komentoval doktor Call výsledky pokusů pro internetovou verzi listu Spiegel.

Mladý orangutánek pije mléko v jakartské ZOO v Indonésii. V přírodě žije asi 30 000 orangutanů, jsou však v ohrožení kvůli kácení deštných pralesů.
Mladý orangutánek pije mléko v jakartské ZOO v Indonésii. V přírodě žije asi 30 000 orangutanů, jsou však v ohrožení kvůli kácení deštných pralesů. | Foto: Reuters

"Výzkum již dříve ukázal, že šimpanzi dokážou přemísťovat nástroje, aby vyřešili problém na jiném místě. Naším úkolem bylo vyzkoušet, zda jsou schopni přenášet nástroje a uchovat si je, aniž by je použili. Museli předvídat, že je budou potřebovat k řešení problému v budoucnu."

Oba antropologové se domnívají, že u šimpanzů bonobo a orangutanů, kteří představují druhově nejbližší příbuzné člověka v živočišné říši, se schopnost plánovat dopředu vyvinula už před 14 miliony lety, kdy žil společný předek obou těchto druhů a člověka. Jsou proto přesvědčeni, že jimi mohl být nadáni společný předek všech lidoopů.

Podobné kognitivní schopnosti už byly v minulosti zaznamenány u některých druhů ptáků.

 

Právě se děje

Další zprávy