Zvířata při nich prokázala schopnost vybrat si vhodné nástroje hodiny před tím, než je použila. Své poznatky vědci zveřejnili v nejnovějším vydání časopisu Science.
Podle agentury DPA dali antropologové Nicholas Mulcahy a Josep Call pěti orangutanům a pěti šimpanzům bonobo vždy k dispozici vhodný nástroj k provedení příslušného úkonu a poté je odvedli do vedlejší místnosti.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Umělé svaly zvládnou 100x větší zátěž
- Cibulovité rostliny milují alkohol
- "Chytré" brýle samy mění skla
Po návratu jim nabídli několik nástrojů, vhodných i nevhodných, z nichž si lidoopi jeden zvolili a odnesli si jej zpět do vedlejší místnosti, kde strávili postupně od jedné do 14 hodin. Po uplynutí určené doby se mohla zvířata vrátit a použít vybraný nástroj.
V šesti z 16 případů provedla požadovaný úkon správně a některá dokonce i po spánku.
Úkoly, které vědci lidoopům připravili, spočívaly v přitáhnutí lahve s hroznovou šťávou, jež byla zavěšena mimo klec, nebo vylovení hroznů z nádoby.
"Je to poprvé, co zvířata prokázala takové schopnosti," komentoval doktor Call výsledky pokusů pro internetovou verzi listu Spiegel.
"Výzkum již dříve ukázal, že šimpanzi dokážou přemísťovat nástroje, aby vyřešili problém na jiném místě. Naším úkolem bylo vyzkoušet, zda jsou schopni přenášet nástroje a uchovat si je, aniž by je použili. Museli předvídat, že je budou potřebovat k řešení problému v budoucnu."
Oba antropologové se domnívají, že u šimpanzů bonobo a orangutanů, kteří představují druhově nejbližší příbuzné člověka v živočišné říši, se schopnost plánovat dopředu vyvinula už před 14 miliony lety, kdy žil společný předek obou těchto druhů a člověka. Jsou proto přesvědčeni, že jimi mohl být nadáni společný předek všech lidoopů.
Podobné kognitivní schopnosti už byly v minulosti zaznamenány u některých druhů ptáků.