Obřadu v gdaňské bazilice, který začal v poledne zpěvem státní hymny a mší, se účastní předseda Evropské rady Donald Tusk, prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki, někdejší vůdce hnutí Solidarita a bývalý prezident Lech Walesa a další bývalí šéfové státu a polských vlád, jakož i stovky starostů a primátorů z celé země i ciziny. Přijel i bývalý německý prezident Joachim Gauck. V prvé řadě v bazilice usedla vdova po starostovi a jeho dvě dcery ve věku 15 a osm let.
Do gdaňské baziliky Nanebevzetí Panny Marie, označované za třetí největší cihlový kostel na světě, se vejde 3500 lidí. Vzhledem k omezené kapacitě úřady zajistily přímý přenos z obřadu na osm obřích obrazovek. Stejnou možnost sledovat pohřeb mají také obyvatelé několika dalších měst, například Varšavy, Poznaně či Vratislavi.
V bazilice jde o teprve čtvrtý pohřeb od roku 1945.
Vdova Magdalena Adamowiczová vyzvala, aby lidé nepřinášeli na obřad květy a svíčky, ale raději přispěli na charitu.
Adamowicz byl starostou dvacet let
Adamowicz zastával funkci gdaňského starosty nepřetržitě od konce roku 1998. Patřil k politikům vstřícným vůči sexuálním menšinám i migrantům. Kvůli tomu býval častým terčem tvrdých útoků ze strany představitelů národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS), které v Polsku vládne od roku 2015, i médií blízkých této politické formaci.
Vražda má podle tisku i politické důsledky: PiS si údajně rozmyslela nápad uspořádat předčasné volby v březnu, protože v nynější atmosféře by nemusely dopadnout takovým vítězstvím, jaké dosud slibovaly průzkumy veřejného mínění.
Kvůli pohřbu a s ním spojeným dopravním omezením je městská doprava v Gdaňsku v sobotu zdarma.