Libyjští povstalci začali vyvážet ropu, mají k tomu tanker

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2014 23:02
Ozbrojení povstalci ve východní Libyi začali v přístavu As-Sidr nakládat ropou severokorejský tanker, aby připravili svou první exportní dodávku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Benghází (Libye) - Ozbrojení povstalci ve východní Libyi začali v přístavu As-Sidr nakládat ropou severokorejský tanker, aby připravili svou první exportní dodávku. Sdělili to večer činitelé přístavu a zástupci národní libyjské ropné společnosti.

Vláda už pohrozila, že když tanker neuposlechne příkazů armády a bude se pokoušet s nákladem odjet, nechá jej bombardovat. Ozbrojenci blokují přístavy s ropnými terminály už několik měsíců a chtějí vyvážet ropu sami, pokud jim vláda nedá podíl na ropných příjmech.

"Nakládání začalo," řekl agentuře Reuters zaměstnanec přístavu. Informaci potvrdil mluvčí státní ropné společnosti NOC.

"Začali jsme vyvážet ropu, je to naše první dodávka," citovala agentura Reuters dopoledne jednoho z povstalců. Rebelové později varovali vládu, že odpoví na jakékoli její pokusy prodej ropy překazit.

"Snažili jsme se s vládou na tom dohodnout, oni ale měli plno práce sami se sebou a o našich požadavcích ani nejednali," řekl Abdar Rabbú Barasí, který stojí v čele samozvané autonomní vlády. "Pokud někdo zaútočí, odpovíme na to," dodal.

Povstalci z hnutí za samosprávu východní části Libye od loňského srpna blokují tří velké východolibyjské přístavy a v listopadu jejich vůdci založili regionální ropnou společnost, která má řídit prodej ropy z této oblasti. Po vládě žádají, aby do oblasti šlo 15 procent libyjských výnosů z prodeje ropy.

Termín ultimáta vypršel

Náměstek ministra obrany Chalíd Šaríf agentuře AFP řekl, že krizový výbor složený z vládních činitelů a poslanců vydal ultimátum, v němž požaduje odplutí tankeru z libyjských vod. "Pokud plavidlo neuposlechne, bude jej naše letectvo bombardovat, nebo jej zadrží na moři naše námořnictvo," řekl Šaríf. Termín určený na 14:00 místního času ale už vypršel a nic se zatím nestalo, řekli členové výboru.

Úřadující ministr ropného průmyslu Umar Šakmak označil zakotvení lodi v As-Sidru za "akt pirátství". "Je to porušení národní suverenity. Je na ministerstvu obrany, aby to řešilo," řekl. K záležitosti by se měl ještě dnes vyjádřit premíér Alí Zajdán.

Severokorejský tanker Morning Glory, který plul předtím pod liberijskou vlajkou, u libyjských břehů kroužil několik dní. Pracovníci státní libyjské ropné společnosti NOC, která blokované vychodolibyjské přístavy stále ještě řídí, potvrdili, že loď zakotvila. "Informovali jsme vládu a ministerstvo obrany, aby mohly jednat," řekl jeden z nich. KLDR se podle něj snaží ropu koupit nelegálně.

Podle zdrojů Reuters z námořní dopravy je vysoce neobvyklé, aby ve Středozemním moři operoval tanker pod severokorejskou vlajkou. Podle NOC vlastnila tanker původně pojmenovaný Gulf Glory firma ze Saúdské Arábie, před několika týdny se ale jeho vlastník i název změnily.

Vláda povstalce odmítá

Libyjská vláda byla blízko k řešení problému v prosinci. Povstalci tehdy přislíbili, že tři z terminálů o celkové denní kapacitě 600 000 barelů uvolní, pokud jim vláda nechá podíl z tržeb a vyšetří zprávy o korupci v ropném průmyslu. Kabinet ale na tyto podmínky nepřistoupil. V lednu libyjské loďstvo ostřelovalo tanker plující pod maltskou vlajkou, který se údajně pokoušel přistát a naložit ropu v As-Sidru.

Ozbrojené skupiny jsou v Libyi zdrojem chaosu. Odmítají odevzdat zbraně a kontrolují velkou část území. Nechtějí přijít o příjmy, které jim přinesl jejich podíl na svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy