Tripolis - Francie slíbila Libyi, že dostane jaderný reaktor, který jí umožní odsolovat mořskou vodu.
Slib je obsažen ve francouzsko-libyjském memorandu o civilním využití jaderné energie, které bylo ve středu podepsáno v Tripolisu na závěr návštěvy šéfa francouzského státu Nicolase Sarkozyho, uvedl zástupce francouzského prezidentského úřadu.
Dohodu uzavřeli ministři zahraničí obou zemí krátce po jednání francouzského prezidenta s šéfem libyjského státu Muammarem Kaddáfím. Podle francouzské strany jde zatím o "cíl" a bude třeba ještě důkladně prostudovat proveditelnost tohoto plánu.
ČTĚTE: Sarkozy v Libyi. Vyšla nová diplomatická hvězda?
Sarkozy přiletěl do Tripolisu den poté, co bylo na svobodu propuštěno šest bulharských zdravotníků, původně odsouzených v Libyi k trestu smrti za údajné nakažení více než čtyř stovek libyjských dětí virem HIV. V této kauze, která osm let budila ve světě velký zájem, se šéf francouzského státu se svou ženou osobně angažoval.
PODÍVEJTE SE, jak Bulhaři vítali propuštěné sestřičky
ČTĚTE VÍCE o misi Cécilie Sarkozyové
S Muammarem Kaddáfím jednal prezident Francie o prohloubení politických a hospodářských vztahů obou zemí. Sarkozy již v úterý prohlásil, že při návštěvě bude chtít "Libyi zapojit do souhry národů".
"Posílíme komerční vztahy se zemí, u níž není důvod, proč bychom tento druh vztahu neměli mít," řekla ve francouzské televizi v této souvislosti ministryně hospodářství Christine Lagardeová. Po návštěvě Libye jednat o obchodních otázkách ještě do Gabonu a Senegalu.
Ochránci práv nesouhlasí
Paralelně s dnešní Sarkozyho návštěvou Tripolisu mezinárodní bojovníci za lidská práva, včetně organizace Amnesty International (AI), zpochybnili čerstvou dohodu mezi EU a Libyí, na jejímž základě byli bulharští vězni propuštěni.
Podle nich není možné, aby se vztahy plně normalizovaly pouze na základě ukončené kauzy zdravotníků.
"Nesmíme odměnit Libyi za propuštění lidí, kteří strávili osm let v hrozných podmínkách," řekl agentuře Reuters belgický ministr zahraničí Karel De Gucht, podle něhož musí být normalizace dlouhodobým procesem.
Podobně se vyjádřila též organizace Amnesty International, podle které jsou v Libyi stále vážně porušována lidská práva. AI chce nyní požádat eurokomisařku Benitu Ferrerovou-Waldnerovou o přesné detaily toho, co říká dohoda o lidských právech v Libyi.
Do Libye se v brzké době chystá zřejmě i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.