Od začátku letošního roku zahynulo ve vodách Lamanšského průlivu 52 migrantů, což je nejvyšší počet za léta, kdy úřady vedou tyto statistiky. Uvedla to Mezinárodní organizace pro migraci, podle níž se úmrtím dalo zabránit. Experti soudí, že je cesta pro migranty riskantnější než dříve, protože pašeráci lidí čluny čím dál více přetěžují ve snaze maximalizovat zisk, napsal web stanice BBC.
Podle statistik Mezinárodní organizace pro migraci byl dosud pro přistěhovalce snažící se dostat do Británie nejtragičtější rok 2019, kdy jich zemřelo 50. Do tohoto počtu však bylo zahrnuto i 39 vietnamských migrantů, kteří se udusili při snaze přejet hranici v nákladním prostoru kamionu. Letos většina obětí cesty utonula nebo zemřela z jiného důvodu při cestě po moři.
Britské ministerstvo vnitra uvádí, že zatímco v roce 2019 byl průměrný počet lidí na jednom člunu 11, letos je to 53.
"Zčásti se to dá vysvětlit tím, že pašeráci používají větší čluny. Ale důkazy hovoří o tom, že pašeráci plní každý člun více a více lidmi. To zvyšuje riziko pro lidi na palubě," sdělil BBC expert na migraci z Oxfordské univerzity Peter Walsh.