Čínské letadlo se 132 lidmi havarovalo v horách. Záchranáři nenašli žádné přeživší

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2022 7:56
Záchranáři zatím nenašli žádné přeživší v troskách letadla společnosti China Eastern Airlines, které v pondělí havarovalo se 132 lidmi na palubě v horách na jihu Číny. S odvoláním na čínská státní média to v úterý uvedla agentura AP. Příčiny nehody nejsou známy.
Letadlo společnosti China Eastern Airlines. Ilustrační foto.
Letadlo společnosti China Eastern Airlines. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Na místě byly nalezeny trosky letadla, ale doposud se nepodařilo najít nikoho z lidí na palubě, s nimiž byl ztracen kontakt," uvedla v úterý ráno televize CCTV po více než 18 hodinách od havárie. Záchranáři na místě našli ohořelé zbytky průkazů totožnosti, kabelek a peněženek.

Čínská média původně uváděla, že v letadle v době neštěstí cestovalo 133 lidí, později počet o jednu osobu snížila a sdělila, že na palubě se nacházelo 123 cestujících a devět členů posádky.

Čínská státní televize sdělila, že letadlo směřovalo z města Kchun-ming do Kantonu. V Čuangské autonomní oblasti Kuang-si mělo "nehodu", která způsobila požár na horském svahu. Požár byl vidět i na satelitních snímcích NASA.

Podle agentury Reuters se jednalo o šest let starý Boeing 737-800. Stroj, který odstartoval ve 13:11 místního času (6:11 SEČ), po 14:20 místního času (7:20 SEČ) ztrácel rychlost a následně začal prudce klesat. Nad městem Wu-čou byl s letadlem ztracen kontakt. Na místo se vydali záchranáři.

"Můžeme potvrdit, že se letadlo zřítilo," napsala společnost China Eastern Airlines v pondělním prohlášení. Čínská média citovala představitele záchranných složek, podle nějž se letadlo rozbilo a způsobilo požár, který na místě zničil bambusový porost. Jiný záchranář prohlásil, že v troskách nejsou žádné stopy života. V oblasti bylo v době neštěstí částečně zataženo a dobrá viditelnost.

Čínští záchranáři míří na místo nehody. V letadle společnosti China Eastern Airlines se nacházelo 132 lidí včetně posádky.
Čínští záchranáři míří na místo nehody. V letadle společnosti China Eastern Airlines se nacházelo 132 lidí včetně posádky. | Foto: Reuters

Záchranáři se snaží nalézt také černé skříňky, v nichž se nacházejí letové údaje a hlasové záznamy z pilotní kabiny a které jsou důležité pro vyšetřování havárie. K pátrání využijí i drony. Záchranné práce podle státních médií ztěžuje hornatý terén. Na místo nehody vede pouze jedna přístupová cesta. Tento týden má navíc podle předpovědi počasí pršet.

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval vyšetřovatele, aby co nejdříve zjistili příčinu nehody a zajistili naprostou bezpečnost letového provozu. Společnost Boeing uvedla, že je připravena aerolinkám pomoci s vyšetřováním a je v kontaktu s americkými regulátory pro bezpečnost v dopravě.

Expert: Je těžké pochopit, co se stalo

Čína patří v posledních letech v bezpečnosti letecké dopravy k nejlepším na světě, napsala agentura Reuters. Poslední smrtelná nehoda civilního tryskového letadla se tam stala v roce 2010, kdy za špatné viditelnosti havarovalo letadlo společnosti Henan Airlines, když se blížilo k letišti v I-čchunu. Z 96 lidí na palubě 44 zahynulo.

Havárie letadel v době, kdy se nacházejí v cestovní letové hladině, jsou navíc relativně vzácné, ačkoliv v ní stroje tráví největší část letu. Boeing minulý rok uvedl, že mezi lety 2011 a 2020 v této fázi nastalo okolo 13 procent světových havárií, které si vyžádaly oběti. Na fázi přiblížení na přistání připadalo 28 procent smrtelných nehod, 26 procent na samotné přistání.

"Letadlo v tuto dobu běžně řídí autopilot. Je proto velmi těžké pochopit, co se stalo," řekl Reuters čínský letecký expert Li Siao-ťin.

Společnost China Eastern Airlines se řadí mezi trojici největších čínských aerolinií. Létá na řadě domácích i mezinárodních tras a obsluhuje 248 různých destinací, dodala Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy