Lesní požáry na okraji Atén si vynutily evakuaci obyvatel

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2024 22:32
Lesní požáry na okraji Atén si vynutily evakuaci obyvatel

Řečtí hasiči ve středu bojovali s požárem ve městě Koropi vzdáleném 30 kilometrů jižně od Atén. Oheň se šířil kvůli silnému větru a donutil řadu obyvatel opustit domovy. Informovala o tom agentura Reuters. Večer úřady uvedly, že požár je do značné míry pod kontrolou.

Na místě požáru zasahovalo 140 hasičů, šest hasičských letadel, 11 vrtulníků a desítky hasičských vozů. Dnes vypuklo po celé zemi více než 60 požárů, uvedly místní úřady. "Dnešní den je velmi těžký, každých deset minut nám vypukne nový požár," řekl mluvčí hasičského sboru Vasilis Vathrakojannis. Dodal, že nebyly hlášeny žádné oběti ani zranění.

Provoz na hlavní silnici spojující Koropi s předměstím Atén byl načas přerušen, k večeru se však postupně dařilo obnovovat provoz. Plameny zachvátily jeden sklad, zasáhly suchý dok pro lodě a přes pole se suchou trávou se dostaly k háji olivovníků, ukazovaly televizní záběry místní stanice. Úřady nechaly evakuovat dvě blízké vesnice.

Zásah v Koropi komplikoval silný vítr, úřady se však domnívají, že oheň vznikl lidským zaviněním. "Vyšetřovatelé z řad hasičů a policie mají k dispozici obrazový materiál, jak žhář zapaluje suchou trávu," uvedl ministr pro klimatickou krizi a civilní ochranu Vasilis Kikilias. Podle něj se nedaleko místa, kde vypukl požár, našel i kanystr.

V oblasti Atén již několik týdnů nepršelo, řada míst je tak vyprahlých. Dobrovolní i profesionální hasiči dnes tahali hadice po zčernalých polích v 35stupňovém vedru, popsala agentura Reuters. Oblohu zakryl kouř, který odháněl silný vítr. "Svůj dům jsem zachránil na poslední chvíli. Všechno se to stalo tak rychle," řekl televizi Skai jeden z obyvatel, jehož obličej byl začernalý od kouře.

Lesní požáry jsou v této středomořské zemi běžné, ale jejich ničivost se zvyšuje s tím, jak se léta stávají teplejšími a suššími, což vědci vysvětlují postupující klimatickou změnou. Po loňském létě, kdy požáry donutily 19.000 lidí opustit ostrov Rhodos a na severu pevniny zabily 20 lidí, Řecko letos zvýšilo své přípravy na zásahy proti požárům tím, že najalo více personálu a posílilo výcvik.

 

Právě se děje

Další zprávy