"Je tohle šílenství?" Rusové opakovaně lezou do pasti, záběry ukazují hrůzné následky

bb bb
9. 1. 2024 9:37
Ukrajinci opět dodali důkaz, proč lidem ze Západu zůstává někdy rozum stát nad chováním Rusů. Dvě motostřelecké brigády se pokoušely sedmkrát stejným způsobem překonat minové pole na lesní křižovatce u ukrajinské vesnice Synkivka a sedmkrát byly zničeny.
Záběry rozdrcení ruského útoku na několika metrech čtverečních. Rusové se tudy měli pokoušet prorazit sedmkrát za sebou. | Video: Reuters

Americký časopis Forbes srovnal ruský útok s ukrajinským. "Když selže váš mechanizovaný útok přes minové pole, které stráží drony s výbušninami a dělostřelecká střelba, směrem k zakopanému nepříteli a máte velké ztráty, co uděláte dál?" ptá se autor článku.

A hned nato si odpovídá: "Jste-li ukrajinská armáda, přehodnotíte svou taktiku a zkusíte to znovu jiným způsobem - jako se to stalo, když útočná skupina 47. mechanizované brigády uvízla v červnu v ruském minovém poli jižně od Malé Tokmačky. Poté se pokusila útočit obchvaty za pomocí pěchoty. Pokud jste ruská armáda, prostě neúspěšný útok zopakujete… ještě několikrát." 

Tak alespoň v prosinci postupovaly 25. a 138. samostatná motostřelecká brigáda v okolí Synkivky na severovýchodě Ukrajiny. Rusové opakovaně posílali kolony tanků, bojová vozidla pěchoty plné vojáků do zaminované smrtící zóny rozkládající se na křižovatce lesních cest necelý kilometr severně od vesnice. Ukrajinská 14. a 30. mechanizovaná brigáda každou kolonu postupně zničily, přičemž mezi jednotlivými útoky zřejmě znovu položily miny a obnovily svou obranu.

Časopis Forbes se nad ruskou taktikou pozastavuje a ptá se, zda nejde o šílenství. Existují vizuální důkazy z ukrajinských dronů nejméně o sedmi neúspěšných ruských útocích přes stejnou zónu smrti mezi 14. a 28. prosincem. Poslední z nich mohl být pro ruské brigády nejkatastrofálnější, píše americký server. 

Při tomto denním útoku vedla dvojice tanků dvě vozidla bojové pěchoty s vojáky uvnitř. Rusové se museli protáhnout kolem vraků vozidel a kráterů po předchozích zpackaných útocích, takže věděli, co je čeká, až se vynoří z lesa.

Celý útok pak nahrál ukrajinský dron. První ruský tank explodoval poté, co buď najel na minu, nebo byl zasažen protitankovou střelu. Přeživší vyskákali přímo do ukrajinské palby, zřejmě ze zakopaných bojových vozidel pěchoty.

Tři nepoškozená ruská vozidla se rychle shlukla za hořícím tankem, načež Ukrajinci podle Forbesu udělali chytrý krok. Zasáhli poslední vozidlo v koloně za pomocí výbušnin z dronů. Pěchota jedoucí v bojovém vozidle vyskákala a zamířila k nejbližším stromům. 

Nepoškozený tank i zbývající bojové vozidlo pěchoty se snažily vymanévrovat z místa. Oba najely na miny. Ukrajinci navíc na hořící trosky a rozptýlenou pěchotu vypálili kazetovou munici. Není jasné, kolik Rusů zahynulo - a zda se někomu podařilo uniknout. Ukrajinci jen 1. ledna zajali několik ruských pěšáků jižně od místa potyčky z 28. prosince.

Podél tisícikilometrové dlouhé frontové linie jsou zimní střety, jako byl ten v okolí Synkivky, stále častější. Výsledky jsou podle Forbesu téměř vždy stejné: Rusové zaútočí, jsou za pomocí min, dronů, dělostřelectva a blízké palby zničeni a pak se stáhnou. O několik dní později se o útok pokusí znovu, znovu jsou zničeni a znovu ustupují.

Agresor postupuje jen v místech, kde soustředil desítky tisíc vojáků a tisíce vozidel - například u Avdijivky a Bachmutu. Tam jsou ruští velitelé ochotni nechat umírat tisíce vojáků a přijít o stovky vozidel, jen aby postoupili o kilometr nebo dva.

"Posílají nás na jistou smrt." Ruští vojáci popisují zoufalé jednání svých velitelů. (21. 9. 2023)

"Všechny nás poslali na jistou smrt. Nepřipravené,“ uvádí jeden z vojáků. | Video: Telegram/mobilizationnews
 

Právě se děje

Další zprávy