reklama
 
 

Lech Walesa se má omluvit Jaroslawu Kaczyńskému za výroky o tragédii u Smolenska

22. 7. 2019 10:34
Odvolací soud v Gdaňsku na severu Polska ponechal v platnosti rozsudek ve sporu mezi šéfem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským a bývalým prezidentem Lechem Walesou. Prvoinstanční soud loni v prosinci rozhodl, že Walesa se má omluvit expremiérovi Kaczyńskému za výroky, které mu připisovaly odpovědnost za katastrofu vládního letadla z dubna 2010 u ruského Smolenska. Uvedla to polská média.

Soud nicméně loni v prosinci také rozhodl, že Walesa nemusí zaplatit 30 000 zlotých (asi 180 000 Kč) na dobročinné účely, jak požadoval Kaczyński, předseda národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), ani se omlouvat za další výroky na Kaczyńského adresu. Proti verdiktu se odvolal jak Walesa, tak Kaczyński.

"Odvolací soud odmítl odvolání obou stran, čímž ponechal v platnosti rozsudek soudu nižší instance. Rozsudek je pravomocný," napsal list Dziennik na svém webu.

Kaczyński žaloval Walesu za to, že na svém facebookovém účtu napsal, že Jaroslaw Kaczyński, "hnaný falešnou statečností" při letu polské delegace do Smolenska na západě Ruska "vydal nařízení k přistání, i když věděl, že panuje špatné počasí, a způsobil tak leteckou katastrofu z 10. dubna 2010". Tu nepřežil nikdo z 96 lidí na palubě, včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského, dvojčete Jaroslawa Kaczyńského.

Jaroslaw Kaczyński zůstal ten den ve Varšavě.

Soudkyně loni v prosinci také rozhodla, že Walesa se nemusí omlouvat za svůj výrok o Jaroslawovi Kaczyńském, že "není zdravý a psychicky vyrovnaný". Šéf PiS také chtěl omluvu za to, že ho Walesa obviňoval, že nařídil, aby Walesovi byla připisována spolupráce s tajnou komunistickou policií. Ani v tomto bodu soud Kaczyńskému nevyhověl.

Bývalá hlava státu dříve prohlásila, že pokud prohraje u soudu v Gdaňsku, hodlá rozsudek napadnout u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Walesa a bratři Kaczyńští kdysi spolupracovali v protikomunistickém hnutí Solidarita a po zvolení Walesy prezidentem. Pak se však jejich názory rozešly a stali se z nich zarytí nepřátelé.

autor: ČTK | 22. 7. 2019 10:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama