reklama
 
 

Protivládní demonstrace ve Varšavě proběhla bez Walesy, účastníci žádali setkání s Kaczyńským

10. 7. 2017 21:52
Z původně plánovaných tří protivládních shromáždění se v pondělí uskutečnilo ve Varšavě jen jedno. Dvě další úřady zakázaly kvůli tomu, že se měla konat příliš blízko prezidentského paláce, kde Jaroslaw Kaczyński organizoval svou pravidelnou tryznu za oběti letecké katastrofy u Smolenska. Demonstrace se kvůli problémům se srdcem nezúčastnil bývalý prezident Lech Walesa, který zůstane ještě několik dní v nemocnici.

Varšava - Několikatisícová protivládní demonstrace v polské metropoli proběhla v pondělí bez původně plánované účasti bývalého polského prezidenta Lecha Walesy, který zůstane ještě několik dní v nemocnici v Gdaňsku. Bývalý vůdce polského protikomunistického hnutí Solidarita byl hospitalizován v sobotu kvůli problémům se srdcem.

Walesa chtěl na demonstraci uspořádanou nedaleko prezidentského paláce v centru Varšavy přijít kvůli pobouření nad tím, jak násilnicky se policie při červnové demonstraci chovala vůči jeho někdejšímu spolubojovníkovi z protikomunistického disentu Wladyslawovi Frasyniukovi. Ten byl jedním z řečníků během pondělního protestu, jehož se zúčastnili i další opoziční lídři Ryszard Petru či bývalý premiér Wlodzimierz Cimoszewicz.

"Usilujeme o základní standardy, které nestojí mnoho. Usilujeme o respekt a svobodu shromažďování," prohlásil organizátor akce Pawel Kasprzak ze sdružení Obyvatelé RP, které ve shodě s opozičními stranami dlouhodobě kritizuje konzervativní vládu za snahu posílit svou moc na úkor demokratických principů.

Opozice původně na pondělí plánovala tři shromáždění, dvě další však úřady zakázaly kvůli tomu, že se měly konat příliš blízko prezidentského paláce, kde svou každoměsíční tryznu za oběti letecké katastrofy u Smolenska z roku 2010 zorganizoval předseda vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński.

Demonstranti, které kordony policistů nevpustily do blízkosti méně početného vládního pochodu, vykřikovali hesla na podporu Frasyniuka i Walesy a dovolávali se jednání s Kaczyńským.

Třiasedmdesátiletý Walesa se ve čtvrtek minulý týden ve Varšavě zúčastnil projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Při této příležitosti se mu dostalo negativní reakce od mnoha lidí podporujících současnou vládu, která kritizuje Walesovu roli v polské politice.

Exprezident se podle lékařů cítí dobře, v nemocnici jej navštívil vnuk, ale pacienta si kvůli dalším vyšetřením ještě několik dnů na klinice ponechají.

Spolu s papežem Janem Pavlem II. patří Walesa k nejznámějším osobnostem poválečného Polska. Někdejší opoziční aktivista stál u zrodu odborového svazu Solidarita a v roce 1983 získal Nobelovu cenu za mír. Když komunistický režim v Polsku padl, stal se Walesa prvním nekomunistickým prezidentem.

V posledních letech poutá velkou pozornost Walesův boj za očištění jména z nařčení, že donášel tajné komunistické policii.

autor: ČTK | 10. 7. 2017 21:52

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama