Lampedusa vyhlásila kvůli migraci stav nouze, na ostrov jich dorazilo téměř 10 tisíc

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2023 18:51
Lampedusa vyhlásila kvůli migraci stav nouze, na ostrov jich dorazilo téměř 10 tisíc

Úřady na italském ostrově Lampedusa vyhlásily ve středu večer stav nouze poté, co tam dorazilo za tři dny skoro 10 tisíc migrantů. To je více, než má tento ostrůvek obyvatel. Situaci označil za "tragickou, dramatickou a apokalyptickou" i farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod niž Lampedusa administrativně spadá, informovala tisková agentura ANSA. Na Sicílii také odváží lodě migranty z lampeduského migračního střediska, jež má kapacitu jen několik stovek osob. Italský Červený kříž, který už v červnu hovořil o snaze zajistit migrantům důstojné přijetí, rozdává nově příchozím na Lampeduse jídlo.

"Vyhlásili jsme nouzový stav. Žádáme totéž, co už několik měsíců, aby ostrov chránily lodě s radary, a také pomoc pro náš ostrov, který je pod velkým tlakem," řekl novinářům starosta Lampedusy Filippo Mannino. Vyhlášení nouzového stavu má přispět k získání pomoci od vlády v Římě, uvedla agentura EFE.

O zajištění jídla pro migranty se na ostrově snaží italský Červený kříž, který tento týden ale podle agentury AFP připustil, že se vzhledem k velkému množství uprchlíků potýká s problémy. "Všem jsme zajistili potraviny a včera večer rozdali večeře. Také dnes všichni dostanou, co potřebují," sdělila nicméně dnes ráno AFP Francesca Basileová, která má v humanitární organizaci na starosti migraci.

Fotograf AFP nicméně v historickém centru Lampedusy narazil na několik mladých migrantů pojídajících zmrzlinu, kteří mu řekli, že mají hlad. Další uvedli, že nemají peníze, a tak je do některých restaurací ani nepustili. Některé restaurace a další podniky na ostrově ale naopak migrantům nabízely jídlo zdarma a našli se i turisté, kteří pozvali lidi v nouzi na jídlo. Někteří migranti jsou nuceni spát venku na plastových lehátkách.

 

Právě se děje

Další zprávy