Kyjev chce na Západ. Dědu Mráze letos vytlačí Mikuláš

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
5. 12. 2014 6:36
Místo tradiční "jolky“, tedy lidových veselic za účasti dědy Mráze, náměstí ovládnou vánoční trhy s koledami a betlémy. To vše ve stylu západních metropolí.
Děda Mráz je prý pozůstatek sovětských časů. Letos ho nahradí Mikuláš.
Děda Mráz je prý pozůstatek sovětských časů. Letos ho nahradí Mikuláš. | Foto: Aktuálně.cz

Kyjev - Svatý Mikuláš bude dominovat oslavám Vánoc a Nového roku v ukrajinském Kyjevě.

Místo tradiční "jolky", tedy lidových veselic za účasti dědy Mráze, náměstí ovládnou vánoční  trhy s koledami a betlémy ve stylu západních metropolí.

"Podpisem asociační dohody s Evropskou unií jsme zvolili evropský směr rozvoje. To se odrazí také na novoroční koncepci," vysvětlila pohnutky pro zavedení nového trendu zástupkyně kyjevské radnice Hanna Starostenková.

Upozornila, že - s ohledem na tragické události ze začátku letošního roku - se oslavy neuskuteční na proslulém Majdanu, ale v areálu památkového komplexu, jehož součástí je starobylý chrám svaté Sofie.

"Toto místo výtečně odpovídá vánoční atmosféře a je v souladu s evropskými oslavami. Jdeme přeci do Evropy," vysvětluje Starostenková.

Na Sofijském náměstí vyrostou stánky podle berlínského vzoru. Nabízet se v nich budou perníky, grilované klobásy i svařené víno. Hrát se mají výhradně ukrajinské skladby, zatímco v minulosti se o sváteční atmosféru staral v Kyjevě mnohdy ruský pop.

Právě kolem novoročních příprav přitom před rokem vypukla v Kyjevě politická konfrontace, která nakonec vedla ke svržení režimu.

Jedním z hlavních symbolů protestů se stal vánoční strom, proslulá umělá "jolka" na Majdanu Nezaležnosti (náměstí Nezávislosti). Plánovanou výstavbu konstrukce tehdy policie využila jako záminku k rozehnání studentů, kteří v centru Kyjeva protestovali proti odmítnutí exprezidenta Viktora Janukovyče podepsat asociační dohodu s Evropskou unií.

Brutální útok proti pokojným lidem vyvolal nebývalé protesty a ze stavebních součástí vánočního stromu se staly základy barikád.

Podle současného kyjevského primátora Vitalije Klička "je načase vrátit Ukrajině tradice". Právě proto se prý rozhodl usadit do vánoční "rezidence" v centru metropole Mikuláše místo dědy Mráze, kterého Ukrajina "zdědila" ze sovětských časů.

Jak Mikuláš vlastně vypadá? Nikdo neví, ale to nevadí

Někdejší boxerský šampion Kličko má rozsvítit hlavní stromeček a rozdávat dárky. Svatého Mikuláše nově coby "dárkonoše“ nabízejí také agentury, které se specializují na vánoční zábavu a služby. Přestože stojí víc než děda Mráz, klienty to prý neodrazuje.

Problém nevidí ani v tom, že se neví, jak by měl správný Mikuláš vypadat. Musí hlavně umět ukrajinský a nastrojit se může třeba do vyšívané košile.

Spekulace o "zákazu“ dědy Mráze v Kyjevě vyvolaly politické vášně. Kritici nové vlády v tom vidí další útok proti Rusku. Bývalá poslankyně z Luhansku Iryna Berežná si například v ruské televizi stěžovala, že je děda Mráz na Ukrajině "považovaný za okupanta".

Přestože radnice jakékoli restrikce popřela, experti vnímají změny jako logický odraz společenského vývoje.

Nejde jen o tradice a folklor. Děda Mráz se na Ukrajině objevil za sovětských časů. Nové vedení se zbavuje starých symbolů.

"Nejde jen o tradice a folklor. Děda Mráz se na Ukrajině objevil za sovětských časů. Nové vedení se zbavuje starých symbolů," řekl podle serveru kp.ua religionista Taras Borozenec.

Upozornil, že ani Mikuláš není zrovna ryze ukrajinská postava. Vánoce, které se na Ukrajině slaví až 6. ledna, jsou navíc spojovány spíše s Ježíškem.

Podle organizátora folkových festivalů Oleha Skrypky by nicméně díky Mikuláši měly oslavy získat ukrajinskou svébytnost. "V minulosti na Ukrajině soutěžili americký Santa Claus s ruským dědou Mrázem. Nyní chystáme první opravdový ukrajinský Nový rok," řekl.

Přestože jsou náklady odhadovány na pět milionů hřiven, město prý nic platit nebude. Na rozdíl od minulých let by veškeré náklady měli hradit sponzoři.

 

Právě se děje

Další zprávy