K útoku v Antalyi, při kterém v pondělí zemřeli minimálně tři lidé, se dnes přihlásila kurdská separatistická strana TAK. Oznámila to tisková agentura Firat, která má blízko ke kurdským rebelům. Její zpráva zatím nebyla ověřena z jiných zdrojů.
Stejná strana už se na svých internetových stránkách přihlásila i k předchozím nedělně-pondělním útokům v Marmarisu a Istanbulu. Podle policie není vyloučeno, že se chystají další atentáty.
Turecká policie zatím útočníky nedopadla. Podle informací místních médií je na stopě dvou atentátníků, kteří podle ní provedli útok v Antalyi.
Za útoky stojí kurdští separatisté, policie jim kazí plány
Policie večer zadržela člověka podezřelého z plánování dalšího útoku. Člen zakázané Kurdské strany pracujících (PKK) údajně plánoval odpálit bombu v přímořském městě Izmir. Policie zatkla i další osoby podezřelé z napomáhání atentátníkovi a zmocnila se připravené plastické trhaviny.
Turecko, ale i Evropská unie a Spojené státy považují PKK za teroristickou organizaci, která má podle odhadů na svědomí 30 tisíc životů. V minulosti v Turecku často útočili jak kurdští separatisté, tak islamisté či levicoví extremisté.
Výbuch v Antalyi zabíjel
Podle informací místní policie zabil výbuch ve městě Antalya na jihu Turecka tři lidi a desítky dalších zranil. Antalya je jedním z nejoblíbenějších tureckých letovisek. Útok přišel nedlouho poté, co exploze v noci otřásly letoviskem Marmaris a metropolí Istanbulem - zraněno bylo 27 lidí.
V Antalyi zabíjela bomba, která explodovala před jednou kavárnou. Svědci uvedli, že výbuch rozbil okna v okolí a způsobil požár v nákupním středisku v centru města. Okolní nemocnice podle agentury Reuters přijaly na čtyřicet raněných. Policie odhaduje, že jich může být ještě víc.
"Viděl jsem dva zraněné turisty a ohořelé tělo mrtvého, který byl prodejcem pečiva," citovala agentura Reuters očitého svědka výbuchu.
Zatím není známo, zda jsou mezi oběťmi také Češi. Podle cestovních kanceláří však právě Antalya patří k oblíbeným cílům českých turistů v Turecku.
CK FISCHER oznámila, že má sice v oblasti přes tři sta klientů, všichni jsou ale v pořádku.
Tři výbuchy otřásly v noci přímořským turistickým letoviskem Marmaris, a to v době, kdy tam vrcholí letní sezona. Místo je oblíbeným cílem dovolených mezi evropskými turisty, především Brity.
Ti jsou také nejpočetněji zastoupeni mezi oběťmi nočních útoků. Z jednadvaceti zraněných je deset Britů, zbylých jedenáct jsou Turci. Někteří zranění leží v nemocnici na jednotce intenzivní péče, žádný z nich však neutrpěl zranění, která by je ohrožovala na životě. Devět z jednadvaceti původně hospitalizovaných už bylo propuštěno.
Tři Britové na jednotce intenzivní péče
Britské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že na jednotce intenzivní péče jsou ošetřováni tři britští občané.
První nálož vybuchla v minibusu v centru města a má na svědomí 16 zraněných. Umístěna byla pod jedním ze sedadel.
Druhá otřásla přístavem a třetí jednou rezidenční čtvrtí, zraněno bylo pět lidí. Policie uvedla, že zbylé dvě nálože selhaly, což zabránilo daleko většímu množství obětí. Exploze se odehrály v rozmezí patnácti minut.
Nebyly to první teroristické útoky v Turecku o nedělní noci. Pozdě večer explodovala nálož umístěná v poštovním balíku v evropské části obchodní metropole Turecka Istanbulu a zranila šest Turků.
V Istanbulu vybuchla bomba poblíž školy
K výbuchu došlo poblíž jedné z istanbulských škol. "Zanechali balíček na cestě vedoucí podél zahradní zdi," uvedl policejní mluvčí. Nikdo ze šesti lidí zraněných v Istanbulu není v ohrožení života.
Turistický průmysl je jedním z motorů tamní ekonomiky, ročně z něho plynou zisky ve výši dvaceti miliard dolarů. Do země přijede každý rok 26 milionů zahraničních turistů.