Atény - Když letos v březnu vyzvali dva politici německé vládní koalice křesťanských a svobodných demokratů Řecko, aby začalo prodávat své ostrovy, vyvolalo to na Peloponéském poloostrově hněvivé reakce.
Vláda v Aténách bojující s astronomickým schodkem veřejných financí si výzvu přesto vzala k srdci. Na internetové stránce privateislandsonline.com teď nabízí k prodeji některé z šesti tisíc řeckých ostrovů v Egejském moři.
Na prodej je Nafsika o rozloze pěti set hektarů - za dvanáct milionů eur. Také ale část lukrativního Mykonosu, který představuje jednu ze špičkových turistických destinací. Menší ostrovy lze získat za dva miliony eur.
Speciál
- Foto: Jak se v Řecku ztrácejí peníze? Na tržišti
- Test Aktuálně.cz: Co v Řecku stihnete za půl dne?
- Jsem barman a nemám na nájem. Pijte, nebo zkrachuju
- Příběh v obrazech: Čeká vás v Řecku levnější dovolená?
"Jsem z toho smutný, prodávat ostrovy nebo pozemky, které patří řeckému lidu, by mělo být až tím posledním východiskem," tvrdí ředitel realitní společnosti Greek Island Properties Makis Perdikaris. "Teď je ale prvořadé zasadit se o rozvoj ekonomiky a přitáhnout cizí investory."
Prodejte Akropolis
Vláda socialistického premiéra Geórgiose Papandrea již nabídla k prodeji státní železnice a vodárny. O koupi první z komodit jednají čínští investoři.
Řecký státní dluh nyní činí přibližně 115 procent hrubého domácího produktu a tedy přes tři sta miliard eur. Atény dostaly minulý měsíc první tranši z půjčky ve výši 110 miliard eur, kterou jí poskytly Mezinárodní měnový fond a Evropská unie.
První odezva na návrh německého křesťanského demokrata Josefa Schlarmanna a jeho kolegy ze Svobodné demokratické strany (FDP) Franka Schäfflera, podle nichž by Řecko mělo prodat "některé ze svých neobydlených ostrovů", byla v březnu velmi bouřlivá.
Řecký svaz na ochranu spotřebitelů INKA vyzval k bojkotu německého zboží prodávaného v místních supermarketech, stejně jako automobilů vyráběných ve Spolkové republice. Tím spíše, když Schlarmann s Schäfflerem naznačovali, že by Papandereova vláda měla prodat také některé státem vlastněné budovy včetně aténské Akropole.
Od prodeje ostrovů si kabinet v Aténách kromě finančního výnosu slibuje také to, že investoři přispějí k rozvoji místní infrastruktury a vzniku pracovních míst.
O řecké nemovitosti projevili již zájem zejména bohatí Rusové a Číňané. V jejich hledáčku je mimo jiné ostrov Rhodos ležící před jihozápadním pobřežím Turecka. O pozemky se zde zajímá vlastník britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič.
Vedle přímého prodeje uvažuje vláda v Aténách také o dlouhodobém pronájmu ostrovů. Tím spíše, že trvale obydleno je z šesti tisíc pouhých 227.
"Je to ostuda, ukazuje to ale, že Řecko je připraveno podniknout cokoli, aby dostálo svým závazkům," řekl deníku The Guardian analytik společnosti Evolution Securities Gary Jenkins.