Castro imituje Čínu. Zavede výkonnostní prémie

gaz
12. 6. 2008 11:27
Nové heslo zní: Každému podle jeho práce
Počítače už Kubánci nakupovat smějí. Teď dostanou i výkonnostní prémie.
Počítače už Kubánci nakupovat smějí. Teď dostanou i výkonnostní prémie. | Foto: Reuters

Havana - Bratr Fidela Castra Raúl, který se stal v únoru novým kubánským vůdcem, je sice příslušníkem té nejstarší revoluční gardy, projevuje se ale jako ekonomický liberalizátor.

Jeho posledním - a zatím zřejmě nejvýznamnějším - tahem je oznámení, že skoncuje s limity pro maximální výši platů a zavede výkonnostní prémie.

Náměstek ministra práce a sociálního zabezpečení Carlos Mateu v rozhovoru pro oficiální list Granma prohlásil, že "rovnostářství není výhodné".

Že všichni dostávají stejné platy je prý "nespravedlivé, protože je škodlivé dávat pracovníkům méně, než si zaslouží, a je také škodlivé jim dávat, co si nezaslouží".

Každému, jak zaslouží

Je těžké si představit, že by vláda sáhla ke snižování platů, které se na Kubě pohybují okolo dvaceti dolarů měsíčně.

Počítače už Kubánci nakupovat smějí. Teď dostanou i výkonostní prémie.
Počítače už Kubánci nakupovat smějí. Teď dostanou i výkonostní prémie. | Foto: Reuters

Mateu však tvrdí, že pracovníci, kteří splní plán, budou dostávat minimální pětiprocentní bonus, zatímco manažerský plat se zvýší až o třetinu - za předpokladu, že jim podřízené pracovní skupiny budou plán překračovat.

Ministr také řekl, že systém už v některých podnicích funguje a ostatní ho budou muset zavést do srpna.

Kuba se teď údajně řídí Raúlovým heslem "Každý podle svých možností, každému podle jeho práce", které nahradilo marxistické "Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb".

Čínská cesta

Raúl Castro je znám jako propagátor tzv. "čínské cesty", tedy postupného uvolňování ekonomiky za pokračujícího vládnutí komunistické strany.

Po svém nástupu k moci dovolil Kubáncům nakupovat počítače a přehrávače DVD, pronajímat si auta a registrovat na vlastní jméno mobilní telefony. Podobně uvolnil pro farmáře trh s hnojivy a dalšími zemědělskými potřebami.

Umožnil také Kubáncům ubytovávat se v luxusních hotelích, které byly dříve určeny jen pro cizince. Na Kubě také poprvé vyrostou golfová hřiště, která Fidel považoval za symbol "buržoazní, kapitalistické zábavy".

Čtěte také: Kubánští disidenti podpořili Obamu. Je prý rozumnější

 

Právě se děje

před 7 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 38 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy