Kubánci vrátili Američanům raketu, která se kvůli chybě dostala na jejich ostrov

ČTK ČTK
14. 2. 2016 6:46
Do Spojených států amerických se vrátila zbraň, která byla v létě 2014 nedopatřením doručena na Kubu. Jednalo se o deaktivovanou protitankovou střelu Hellfire, která patří ke klíčovým zbraním v boji proti teroristům. Americké úřady si doposud dělaly starost, že se Havana o citlivé vojenské technologie podělí s KLDR, Čínou nebo Ruskem.
Foto: Reuters

Havana - Kubánské úřady v sobotu vrátily Spojeným státům jako právoplatnému vlastníkovi raketu Hellfire, která se kvůli chybě či nepovedené manipulaci dostala v červenci 2014 na komunistický ostrov. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na kubánské ministerstvo zahraničí.

"Můžeme říci, bez zabíhání do detailů, že deaktivovaná cvičná střela byla vrácena ve spolupráci s kubánskou vládou," potvrdil mluvčí americké diplomacie Mark Toner.

O tom, že Spojené státy v roce 2014 nedopatřením místo na cvičení do Evropy zaslaly deaktivovanou protitankovou střelu Hellfire na Kubu, informoval minulý měsíc list The Wall Street Journal. Podle deníku si americké úřady dělaly starosti se ztrátou značně citlivé vojenské technologie, o kterou by se Kubánci mohli podělit s KLDR, Čínou či Ruskem.

Střela počátkem roku 2014 odletěla na palubě letadla z USA do Španělska, kde měla být využita při cvičení NATO. Za dosud nevyjasněných okolností ale byla naložena na kamion a převezena do Německa, odkud se dostala na pařížské letiště, odkud místo na Floridu odletěla na Kubu.

Klíčová zbraň proti teroristům

Střela vzduch-země Hellfire byla vyvinuta jako protitanková zbraň dlouhého dosahu, odpalovaná z vrtulníků či bezpilotních letounů. V rámci tažení proti terorismu se stala jedním z klíčových prostředků, které USA proti teroristům používají. Ve výzbroji ji mají mimo jiné i bezpilotní stroje, které podnikají nálety na pozice radikálů.

"Neohlášená vojenská zásilka amerického původu vyvolala znepokojení," uvedla kubánská diplomacie. Ujistila, že jakmile ale americká vláda vyjádřila zájem o vrácení střely, Havana jednala "seriózně a transparentně" a spolupracovala při vyřešení problému, a tak se tuto sobotu skupina expertů americké vlády a zbrojovky Lockheed Martin vrátila do USA i s raketou.

Kuba a USA, které rozdělovalo dlouhé nepřátelství za studené války, loni v červenci po více než 50 letech obnovily diplomatické styky a nyní pracují na zlepšení hospodářských a obchodních vztahů.

Kubánská vláda schválila rozšíření veřejného přístupu k internetu. Jan Šibík natáčel reportáž na dvou z 35 internetových střediscích rozmístěných po celé zemi. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

Další zprávy