Mykola Isajev z mezinárodní organizace SOS Černobyl pro ČTK řekl, že nelze vyloučit další vlnu šíření radioaktivních částic z havarované elektrárny. Jaderný výbuch podle něj nehrozí, unikající zplodiny však mohou opět zamořit Ukrajinu a okolní státy.
Zahájení stavby nového sarkofágu, který by měl elektrárnu izolovat nejméně sto let, je však zatím v nedohlednu, neboť na ni nejsou finance.
Cena se odhaduje až na 25 miliard korun a stavba, která bude trvat několik let, by měla být ukončena do roku 2012. Současný sarkofág však byl konstruován pouze na 20 let. Co se do té doby může stát, nikdo nemůže přesně určit.
Sami to nezvládneme, řekl Juščenko
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko včera na konferenci k 20. výročí největší civilní jaderné katastrofy vyzval potenciální dárce, aby pomohli natrvalo zmírnit důsledky černobylské havárie a hlavně, aby pomohli financovat nový kryt 4. bloku.
Jusčenko vyzval k uspořádání mezinárodní konference, ze které by tyto zdroje vzešly, protože náklady není schopna jediná země utáhnout.
"Vyzývám Evropskou unii, OSN a UNESCO, aby tuto myšlenku podpořily a společně ji zorganizovaly. Je jasné, že zdroje potřebné k překonání důsledků katastrofy tohoto rozsahu zdaleka přesahují možnosti jedné země," řekl prezident.
Západní státy loni slíbily poskytnout Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 200 milionů dolarů právě na stavbu nového bezpečnostního krytu. Celkový finanční fond nashromážděný od zahájení projektu v polovině 90. let se tak zvýšil na přibližně 800 milionů dolarů.
Infobox
PROBLÉMY SARKOFÁGU:V současném sarkofágu jsou otvory o celkové ploše přes 1000 m2. Otvory při zemi se prohánějí myši a krysy, otvory ve střeše proletují ptáci. Do sarkofágu pronikají déšť a sníh, takže se uvnitř tvoří i sněhové závěje.
Pilíře, na kterých stojí tzv. budova B, jsou zatíženy 5-krát více, než je projektová odolnost, a mohou se proto kdykoliv zhroutit. Případný kolaps budovy B by mohl strhnout i sám sarkofág.
Zdroj: www.ecn.cz
Krunýř z betonu
Starý betonový krunýř, pod kterým vojáci a stavbaři provizorně skryli asi 20 000 tun radioaktivních částic, radioaktivní lávu a písek, se stavěl od května do listopadu roku 1986.
Sarkofág byl vybudován v krátké době a v podmínkách, kdy byl personál vystavován vysokým dávkám záření. Extrémní spěch, ve kterém byl sarkofág postaven, způsobil, že stavba obsahuje spousty konstrukčních chyb.
Chyběly například komplexní údaje o stabilitě poškozených konstrukcí 4. bloku. Konstrukce sarkofágu za dvacet let začala rezavět kvůli vlhkosti. Rozpadající se radioaktivní sloup totiž začal vytvářet radioaktivní prach. Kvůli obavám z jeho šíření byl sarkofág kropen vodou zevnitř.
Všechny informace o havárii v Černobylu se dočtete v našem speciálu ZDE
"Hlavní riziko spočívá v možném zhroucení jeho horních konstrukcí a úniku radioaktivního prachu do okolí," píše se ve zprávě černobylského fóra, které se konalo v Praze.