Krvácení v zákopech a moře bahna. U Bachmutu se bojuje jako za první světové války

Martin Novák Martin Novák
27. 10. 2022 5:30
Už od konce června Rusové marně dobývají město Bachmut na východě Ukrajiny. Důležitá silniční křižovatka, která by jim umožnila dobýt a anektovat celou Doněckou oblast, ale zůstává i po čtyřech měsících tvrdých bojů v ukrajinských rukou.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Ačkoliv lze zprávy z bojiště těžko ověřit, na sociálních sítích se objevilo video, podle kterého Ukrajinci naopak v posledních dnech zatlačili ruské síly o dva kilometry a obsadili betonárnu, v níž si Rusové udělali základnu.

Za Rusko v Bachmutu bojují členové žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Jde o jednotky složené z bývalých vojáků speciálních sil, ale také vězňů, které rekrutuje a platí oligarcha Jevgenij Prigožin, přítel prezidenta Vladimira Putina. Wagnerovci vystupují jako samostatná žoldnéřská armáda, ale vždy jednají a bojují v souladu se zájmy a rozkazy Kremlu.

Podle reportéra francouzské agentury AFP, který se dostal na frontovou linii, se u Bachmutu bojuje v zákopech ve stylu první světové války. Kvůli neustálému ostřelování vypadá tato oblast jako měsíční krajina. Zprávy o ztrátách na obou stranách je těžké ověřit. Jeden z ukrajinských vojáků ale přiznal, že mnoho jeho spolubojovníků zemřelo kvůli ztrátě krve, protože je nebylo možné včas dopravit do nemocnice.

Na ruské straně jsou podle Ukrajinců také obrovské ztráty, na sociálních sítích se objevily videozáznamy z útoků dronů na jejich pozice.

"Nekonečné moře bahna. Na oblečeních a botách vojáků, všude," popsal reportér AFP situaci na místě. Ohřát a vyspat se bojovníci chodí do bunkrů, zakrytých kamuflážními sítěmi, které šijí dobrovolníci po celé Ukrajině. Uvnitř nich používají takzvanou buržujku - malá kamna na dřevo s plechovým komínem, u kterých si vojáci suší oblečení a zahřívají se. Vodu na kávu a čaj si vaří na plynovém vařiči.

Mráz se blíží

Podmínky budou ještě tvrdší s příchodem zimy, která bývá v těchto místech mrazivá. "Je tu stepní klima, žádné lesy, vítr se dostane všude. Hlavně noci jsou studené, až k minus třiceti stupňům Celsia," řekl AFP šestačtyřicetiletý voják Jurij Syroťjuk.

Většina obyvatel už Bachmut opustila. Starým a nemocným lidem, kteří nemohou či nechtějí odejít, pomáhají dobrovolníci z ukrajinské organizace SOS Vostok. Před válkou ve městě, známém spíše pod dřívějším názvem Artemivsk, žilo 70 tisíc lidí.

K zákopové válce ve stylu první světové války, kde byly frontové linie často několik měsíců statické i přes mohutnou palbu, se možná schyluje i v Chersonu. Nejprve šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov a po něm také poradce ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč uvedli, že ruští vojáci se zřejmě nechystají město bez boje opustit a naopak se připravují na obranu a boj o každý dům a ulici.

Rusové už obyvatele Chersonu vyzvali, aby město opustili a odebrali se východní břeh Dněpru, vojáci ale zatím neodcházejí.

Zákopová bitva

Symbolem opotřebovávacích zákopových bitev za první světové války se stal francouzský Verdun, kde proti sobě v roce 1916 stáli Němci a Francouzi. Náčelník německého generálního štábu Erich von Falkenhaym později v pamětech napsal, že jeho cílem bylo u Verdunu nechat francouzskou armádu "vykrvácet".

"Pro Francouze byl význam v tom, že Verdun dlouho poutal mnoho německých vojáků, kteří tak nemohli bojovat jinde. Především se ale ukázala bezvýchodnost tehdejší války, když se za dobytí malého kousku území platilo statisíci mrtvými," uvedl v minulosti pro Aktuálně.cz historik Vladimír Nálevka.

U Verdunu se bojovalo deset měsíců, bitva u Bachmutu zatím trvá čtyři měsíce.

Video: Ukrajinci si pochvalují nový italský minomet

RFE - Ukrajinci si pochvalují nový italský minomet | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy