Peking - Situace na hrázi čínského jezera Tchang-ťia-šan je kritická. Závalem začala prosakovat voda a hrozí jeho protržení.
Jezero u města Pej-čchuan vzniklo po ničivém zemětřesení, které zemi zasáhlo 12. května.
Koryto řeky přehradil obří zával zeminy a od té doby hladina nově vzniklého jezera stoupá. Nyní je jen něco přes metr pod přepadem hráze.
Ve čtvrtek Číňany vystrašily další následné otřesy, které by mohly stabilitu hráze porušit. Navíc meteorologové předpovídají silné deště.
Čínská vláda vydala varování, že pod jezerem hrozí záplavy a že situace je "extrémně nebezpečná". Evakuováno bylo už přes 250 tisíc lidí.
Pokud by se hráz protrhla, musely by z domovů urychleně odejít další statisíce obyvatel.
Mimořádnou vážnost situace připustil i premiér Wen Ťia-pao, který dění sleduje přímo v zasažené oblasti. "Pro jezero Tchang-ťia-šan nastal kritický moment a nejdůležitější je nyní zabránit obětem," prohlásil čínský premiér.
Stovky vojáků a odborníků už řadu dní pracují na vytvoření propusti, která by postupně vodu z jezera odvedla tak, aby nedošlo po proudu řeky k výrazným záplavám.
Experti chtějí zahájit vypouštění v několika nejbližších hodinách - když hladina dosáhne přepadu hráze.
Podle čínských úřadů se zával může kdykoliv protrhnout. "Více než 90 procent jezer vytvořených po zemětřesení se v minulosti protrhlo," citovala agentura Nová Čína specialistu Liou Ninga.
To by znamenalo další navýšení škod květnového zemětřesení, při kterém zahynulo nejméně 69 tisíc lidí. Dalších skoro 18 tisíc Číňanů se stále pohřešuje.
Například jen pod troskami škol zahynulo více než 9000 žáků a učitelů. Více než patnáct milionů lidí muselo opustit své domovy nebo zůstalo zcela bez přístřeší.
Čtěte také: