Tisíce Číňanů chtějí po zemětřesení adoptovat sirotky

mih
23. 5. 2008 0:00
Vláda se snaží zjistit, zda rodiče nalezenců přežili
Po zemětřesení zůstaly tisíce sirotků. A tisíce Číňanů jim nabízejí pomoc nebo adopci
Po zemětřesení zůstaly tisíce sirotků. A tisíce Číňanů jim nabízejí pomoc nebo adopci | Foto: Reuters

Peking - Po obětech zemětřesení v Číně zůstaly nejméně čtyři tisíce sirotků. A tisíce Číňanů telefonují na úřady s nabídkou pomoci nebo žádostí o adopci, informovala tisková agentura AP.

"Každý den na naše ministerstvo volají stovky lidí," potvrdil náměstek čínského ministra pro občanské záležitosti Ťiang Li. Úřady zatím žádosti odmítají: dokud nebude zcela jasné, kolik lidí zahynulo.

V oblasti zasažené katastrofou panuje stále zmatek a úřady se nalezeným dětem snaží najít jejich vlastní rodiče. O sirotky se teď stará vláda.

Čínské noviny ve snaze nalézt dětem vlastní matky a otce otiskly jména a fotografie nalezenců. Na stadionu ve městě Mien-jang, kde vznikl obří tábor pro lidi bez domova, visí plakáty s dětskými fotografiemi.

"Dostali jsme už spousty žádostí o adopce, ale zatím je příliš brzy. Jsme stále ve fázi záchranných prací a obnovy," řekl Wang Ťün z Nadace pro zmírnění chudoby, která zajišťuje péči o nalezené děti ve městě Tejang, na okraji oblasti zasažené zemětřesením.

O adopci čínských sirotků se už zajímají například také americké nadace. "Předpokládám, že čínská vláda bude upřednostňovat adopci Číňanů," řekl Joshua Čung, spoluzakladatel a prezident Mezinárodní organizace pro adopci čínských dětí se sídlem ve Spojených státech.

Deník New York Times upozornil také na opačný problém: řada rodičů po zemětřesení zůstane v zemi politiky jednoho dítěte bez potomků. Během zemětřesení se totiž zřítily stovky škol, kde právě probíhala výuka.

Rodina prchající z vesnice Čching-pching. V zasažených oblastech několikrát zavládla panika kvůli hrozbě protržení přehrad.
Rodina prchající z vesnice Čching-pching. V zasažených oblastech několikrát zavládla panika kvůli hrozbě protržení přehrad. | Foto: Reuters

Čínské noviny každý den otiskují fotografie zaprášených školních aktovek a bezvládných končetin trčících z trosek.

Počet sirotků i rodičů, kteří přišli o děti, ještě není konečný. Podle oficiálních údajů totiž během zemětřesení zemřelo přes 55 tisíc lidí, dalších 25 tisíc Číňanů je ale stále nezvěstných. A naděje na jejich záchranu je jedenáct dní po otřesech mizivá.

Další zprávy o zemětřesení:

 

Právě se děje

před 45 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy