Kráter vydává fakta o zkáze dinosaurů. Spadlo toho víc

Martin Novák Martin Novák
5. 2. 2013 11:00
Vědci prozkoumávají kráter v Mexiku. Dopadlo tam zřejmě víc těles za sebou
Kresba meteoritu, dopadajícího před 65 miliony lety na Zemi.
Kresba meteoritu, dopadajícího před 65 miliony lety na Zemi. | Foto: NASA

Praha - Skupina francouzských vědců přichází s novou teorií o vyhynutí dinosaurů a dalších zvířat na přelomu druhohor a třetihor, před více než pětašedesáti miliony let.

Tvrdí, že Chicxulubský kráter, který tehdy vytvořil dopadem asteroid, považovaný za původce katastrofy, není symetrický.

A že se zřejmě jednalo o tělesa nejméně dvě. Už dříve astronomové uváděli, že některé asteroidy dopadají na Zem ve dvou. Je jich málo, zhruba jeden z padesáti, ale jsou.

Vědci mají za to, že kráter, jehož větší část se nachází pod mořem, vyhloubil meteorit o průměru zhruba deseti kilometrů. Pokud ovšem nebyly dva, jak se tým z Institutu fyziky Země v Paříži domnívá.

"Kráter vykazuje velmi výrazné nesouměrnosti," uvedla pro časopis New Scientist členka týmu Katarina Miljkovicová.

Profesor Jaroslav Klokočník z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově uvedl na dotaz Aktuálně.cz, že pravděpodobně jde o kráter, vytvořený dvěma či více tělesy, ale z takzvaných gravitačních dat lze stěží mít jistotu.

Před dvěma lety se svými českými kolegy publikoval v odborném časopise Solid Earth studii, ze které vyplývá, že vedle hlavního kráteru na Yucatánu je zřejmě ještě jeden dál v severovýchodním směru a kolem také několik dalších.

Foto: Reuters

"Zřejmě šlo o dvě tělesa, shluk těles či jejich kousků, která dopadala na Zemi za sebou v intervalech zhruba desítek vteřin. Jak se Země otočila, dopadl každý kus trochu jinde," říká český vědec.

Meteority dopadly na Zemi rychlostí přes 70 tisíc kilometrů za hodinu a uvolnily energii rovnající se sto milionům megatun TNT. To je více než miliardkrát silnější exploze než výbuch atomové bomby v Hirošimě. Dopad vymrštil do atmosféry prach, který způsobil zatmění. 

Podle něj takový případ "binárního asteroidu" neboli kráteru vytvořeného dvěma asteroidy existuje i blíže České republice, v Bavorsku. "V Nördlingenu je asi třicetikilometrový kráter a o kus dál ve Steinheimu menší čtyřkilometrový," říká.

Podle Martina Mazucha z pražského Ústavu paleontologie a geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zahynulo postupně po nárazu asteroidu padesát až šedesát procent živých organismů, ale neviní z toho jen Chicxulubský kráter. 

"Ono se toho sešlo více, co vedlo k masovému vyhynutí. Zemi v té době zasáhl roj meteoritů, například se hovoří o meteoritu na území dnešní Indie, podobném jako tomu v Mexiku. Přispěla k tomu také silná vulkanická činnost. Šlo zkrátka o následek několika událostí," řekl Mazuch Aktuálně.cz

Zmíněným indickým kráterem je takzvaný kráter Šiva. Vytvořil ho asteroid o průměru čtyřiceti kilometrů v Indickém oceánu, nedaleko dnešní Bombaje. Podle vědců zde asteroid dopadl později než v Mexiku.

Geologové se však neshodují v názoru na to, zda kráter Šiva byl skutečně vytvořen kosmickým tělesem.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy