"Krále absencí" vyšetřuje v Itálii policie. Do práce nechodil 15 let, plat ale bral

ČTK ČTK
21. 4. 2021 19:43
Italská policie vyšetřuje zaměstnance nemocnice v kalábrijské metropoli Catanzaro, který podle ní 15 let nechodil do práce, a přesto pobíral plat. Sedmašedesátiletému muži, který podle všeho překonal italský rekord v nepřítomnostech, proto italská média přezdívají "král absencí", napsal ve středu list The Guardian.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lékaři bez hranic

Podle policie nemocnice Salvatoru Scumaceovi platila každý měsíc výplatu, která celkem od roku 2005 činila 538 000 eur (13 milionů korun). Bezpečnostní složky se při vyšetřování opírají o důkazy v podobě záznamů o docházce a výplatních pásek i o výpovědi kolegů obviněného. Scumace podle vyšetřovatelů před 15 lety vyhrožoval ředitelce nemocnice a její rodině, aby jí kvůli svým absencím zabránil zahájit disciplinární řízení. Ředitelka následně odešla do důchodu a její následovník ani oddělení lidských zdrojů nepřítomnost neřešili.

Scumace proto čelí obvinění ze zneužívání úřadu, padělání a vydírání. Policie vyšetřuje i šest lidí z vedení nemocnice kvůli podezření, že zaměstnanci umožnili práci zameškávat.

Italská vláda v roce 2016 zpřísnila zákon pro zaměstnance, když několik policejních vyšetřování prokázalo, jak je tato praxe napříč veřejným sektorem rozšířená.

Při jedno vyšetřování bezpečnostní složky zjistily, že na radnici města Sanremo na italsko-francouzských hranicích tamní zaměstnanci nejméně dva roky podváděli při systému zaznamenávajícím docházku. Za dva muže příchod do práce hlásily jejich manželky, zatímco další si započítali příchod a pak odcházeli nakupovat, k moři nebo pobavit se přáteli, píše The Guardian. V dalším z případů policistu bydlícího a pracujícího ve stejné budově natočila kamera, jak se ve spodním prádle přihlašuje do systému a pak si jde zdřímnout.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy