Milion Čechů už žije s břemenem hypotéky. Bojí se ztráty práce, rozvod není problém

Kateřina Hovorková ČTK Kateřina Hovorková, ČTK
21. 4. 2021 11:49
Hypotéku má nyní zhruba milion domácností. Zadlužených Čechů bude přitom dál přibývat, protože úvěr na bydlení je pro mnohé jedinou cestou k vlastnímu bydlení, po kterém touží. Česká bankovní asociace zmonitorovala, jak se lidé při financování bydlení chovají.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hypotéku má nyní 16 procent Čechů, kteří většinou splácí 1 až 2 miliony korun. Dalších 13 procent úvěr na bydlení plánuje. Tito lidé už počítají s tím, že si budou muset půjčit víc, tedy 2 až 3 miliony korun, kvůli vyšším cenám nemovitostí. Hypotéku na více než pět milionů korun mají nebo si plánují vzít nejčastěji lidé z Prahy.

"Lidé si jsou vědomi, že ceny nemovitostí rostou. Nejdražší jsou obecně nemovitosti v Praze, ale ceny za metr čtvereční znatelně narostly i v dalších městech a jejich blízkých okolích, z nichž je do měst dobrá dostupnost," upozornil hlavní poradce Česká bankovní asociace (ČBA) Vladimír Staňura. 

Jak dále vyplynulo z březnového průzkumu společnosti Ipsos pro ČBA je hypotéka jednoznačně nejžádanější způsob financování bydlení, a to pro 53 procent dotázaných. Pětina Čechů využívá stavební spoření, převážně ovšem na rekonstrukci. Vlastní úspory míří většinou na vybavení nové domácnosti.

"Lidé, kteří hypotéku teprve plánují, s ní taktéž často plánují financovat investiční nemovitost či pozemek, na kterém chtějí postavit vlastní bydlení. V obou případech to bylo 13 procent dotázaných," komentoval výsledky průzkumu specialista agentury Ipsos pro finanční trh Michal Straka.

Hlavním kritériem při výběru nemovitosti je pro vlastníky hypotéky atraktivita lokality (50 procent), blízkost k ostatním členům rodiny (47 procent) a velikost nemovitosti (43 procent).

Nejoblíbenější je pětiletá fixace úrokové sazby, volí jí 57 procent lidí. Na druhém místě je tříletá fixace, na třetím desetiletá. "Doporučoval bych tu desetiletou fixaci, která je výhodná jak pro žadatele, protože si zafixují současnou nízkou sazby, ale i pro banky, které mají větší jistotu, že jim klient zůstane," uvedl Vladimír Staňura.

Doplnil, že v současné době, kdy se úrokové sazby pohybují kolem 2 procent jsme zapomněli, že v minulosti byly mnohem vyšší - i 5, 6 procent. "A že opět porostou je téměř jasné. Těžko se dá ale nyní predikovat, na jakou hranici se dostanou," dodal hlavní poradce ČBA. 

Zatímco v minulosti při výběru vhodné hypotéky dali lidé především na doporučení finančního poradce, nyní si lidé často berou úvěr právě podle výše úrokové sazby. 

Třetina těch, kdo nyní hypotéku vlastní, na její splátku odvádí více než pětinu z čistého měsíčního příjmu domácnosti. Pětina pak odvání 21 až 30 procent příjmů na měsíční splátku a desetina víc než 30 procent.

Obecně Češi vidí největší riziko pro schopnost hypotéku splácet nezaměstnanost (54 procent). Podle Vladimíra Staňury je zajímavé nízké procento spojené s rozchodem či rozvodem (16 procent), neboť to z praxe bývá daleko častějším problémem. 

Starší lidé ve věku 66 až 79 let se obávají hlavně nemoci nebo úmrtí jednoho ze spoludlužníků. 

Nevýkonné (tedy nesplácené) úvěry v případě hypotečních úvěrů podle statistik ČNB zůstaly v meziročním srovnání na stejné úrovni (0,91 procenta). "V porovnání s EU, kde je průměr kolem tří procent, patříme k premiantům ve splácení svých závazků," upozornil Staňura.

 

Právě se děje

Další zprávy