Král jmenoval britským premiérem Rishiho Sunaka. Ten slíbil, že vyřeší krizi

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2022 19:22
Král Karel III. v úterý jmenoval novým britským premiérem Rishiho Sunaka a pověřil ho sestavením kabinetu. Sunak vzešel jako vítěz z vnitrostranického klání o nového lídra Konzervativní strany a jako šéf vlády nahradí Liz Trussovou, která panovníkovi předala svou rezignaci.
Král Karel III. jmenoval britským premiérem Rishiho Sunaka.
Král Karel III. jmenoval britským premiérem Rishiho Sunaka. | Foto: Reuters

Sunak je už třetím britským ministerským předsedou za poslední dva měsíce. Začátkem září premiérský úřad opustil Boris Johnson, jehož nahradila Trussová. Ta byla premiérkou nejkratší dobu v britské historii. Její rychlý konec v Downing Street způsobily kontroverzní vládní plány na řešení ekonomické krize, které vyvolaly paniku na trzích a pád libry.

Dvaačtyřicetiletý Sunak se stal v pořadí 57. premiérem Spojeného království a je nejmladším šéfem vlády za posledních 200 let. Je také prvním britským premiérem, který není běloch.

Sunak v následném projevu prohlásil, že byl jmenován částečně proto, aby napravil chyby, kterých se dopustila jeho předchůdkyně Liz Trussová. Británii varoval, že zemi čekají obtížná rozhodnutí, aby překonala "hlubokou hospodářskou krizi". Sunak ve svém prvním projevu před sídlem premiérů v Downing Street slíbil, že v centru jeho pozornosti bude "ekonomická stabilita a důvěra".

"Chci vzdát hold své předchůdkyni Liz Trussové. Nemýlila se, když chtěla zlepšit růst v této zemi. Je to ušlechtilý cíl," uvedl Sunak. "Udělala však některé chyby, které se nezrodily ze zlé vůle nebo špatných úmyslů. Právě naopak. Ale přesto to byly chyby. A já jsem byl zvolen vůdcem své strany a vaším premiérem částečně proto, abych je napravil," dodal.

Sunak uvedl, že jeho hlavní prioritou bude řešení ekonomické krize, kvůli níž mají miliony Britů problémy s placením účtů za potraviny a energie. "Naše země čelí hluboké hospodářské krizi. Důsledky covidu stále přetrvávají. Putinova válka na Ukrajině destabilizovala energetické trhy a dodavatelské řetězce po celém světě," řekl Sunak. "Hospodářská stabilita a důvěra jsou pro mě ústředním bodem programu této vlády. To bude znamenat, že přijdou těžká rozhodnutí," uvedl.

Mezi své priority Sunak zařadil také silnější zdravotnický systém, lepší školy, bezpečnější ulice, kontrolu hranic, ochranu životního prostředí, podporu ozbrojených sil či budování ekonomiky, která využije pobrexitové příležitosti.

Uznání chyb

Podle politické reportérky stanice Sky News Beth Rigbyové bylo na Sunakově projevu charakteristické zejména to, že vyslovil to, co předtím neřekla Trussová. Uznal, že předchozí kabinet udělal chyby a že před ním jako před novým premiérem stojí obtížný úkol znovu si získat důvěru občanů. "Tato vláda bude mít integritu, profesionalitu a odpovědnost na všech úrovních. Důvěra se získává a já si získám tu vaši," řekl Sunak v projevu.

Kromě stabilizace britské ekonomiky se Sunak musí pokusit sjednotit vládní stranu, která se kromě neshod potýká s rekordně nízkou podporou voličů v průzkumech veřejného mínění. Konzervativní zákonodárkyně Victoria Atkinsová prohlásila, že strana se pod Sunakovým vedením "uklidní".

"Všichni chápeme, že se nyní musíme skutečně postavit za Rishiho - a po pravdě řečeno, přesně to strana udělala," řekla rozhlasové stanici LBC.

Pod Sunakem dojde i k některým změnám v kabinetu. Svá místa z bývalé vlády si udrželi Jeremy Hunt v čele resortu financí, James Cleverly v čele diplomacie, Ben Wallace v čele obrany a Suella Bravermanová jako ministryně vnitra. Těmto konzervativcům se tak vyhnula tradiční obměna tváří při nástupu nového premiéra. 

Penny Mordauntovou Sunak znovu uvedl do funkce, v níž už od začátku září koordinovala vládní agendu v Dolní sněmovně. Mordauntová v pondělí odstoupila ze stranického klání o premiérský post a britská média spekulovala, že jí Sunak nabídne některý z důležitějších vládních postů.

Ministrem bez portfeje jmenoval Sunak Nadhima Zahawiho, který zastával nižší vládní pozice ve vládě Liz Trussové. Ministrem spravedlnosti a vicepremiérem se stal Dominic Raab.

Hlavním whipem byl jmenován Simon Hart. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Důležitou roli bude zastávat exministr kultury ve vládě Borise Johnsona Oliver Dowden. Na starosti bude mít jako kancléř Lancasterského vévodství správu majetku britského monarchy, především se ale bude starat o každodenní chod britské vlády. Sunak jej bude moci použít i jako svého poradce či ministra bez portfeje.

Ministryní vnitra se opět stala Suella Bravermanová, bývalá generální prokurátorka, která na tutéž pozici rezignovala minulý týden ve vládě Trussové. Své odstoupení tehdy odůvodnila porušením pravidel zacházení s emailovou schránkou. Ve svém rezignačním dopise ale vyjádřila kritiku vlády Trussové.

Ministrem pro průmysl, obchod a energie je Grant Shapps, exministr dopravy, který se dostal do středu mediální pozornosti letos v létě, když odmítal jednat se stávkujícími železničními odbory.

Gillian Keeganová se stala ministryní školství. Keeganová je bývalou náměstkyní ministerstva zahraničí pro Afriku a bývalou náměstkyní ministerstva zdravotnictví pro péči a duševní zdraví ve vládě Trussové.

Ministerstvo životního prostředí povede Thérèse Coffeyová, bývalá vicepremiérka ve vládě Trussové.

Zatím není jasné, kdo povede resorty dopravy, zdravotnictví, ministerstvo pro Skotsko i některá další.

 

Právě se děje

Další zprávy