Kouchner: Z Ruska je nebezpečný psanec, EU odpoví

pav
27. 8. 2008 13:26
Podle šéfa francouzské diplomacie má Moskva další cíle
Bernard Kouchner
Bernard Kouchner | Foto: Reuters

Paříž - Po vpádu ruských sil do Gruzie má možná Moskva v hledáčku další země bývalého Sovětského svazu, jako je Ukrajina či Moldavsko, varuje francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1, o němž informuje agentura Reuters, šéf diplomacie současné předsednické země Evropské unie naznačil, že se nyní od Rusů může očekávat cokoli, neboť místo spolupráce se Západem vsadila Moskva na konfrontaci.

"Je to velice nebezpečná situace a můžeme předpokládat, že Rusko má i další cíle, zejména Krym, Ukrajinu a Moldavsko," prohlásil Kouchner.

Čtěte také: Západ s námi nehraje férovou hru, tvrdí ruský expert

Ukrajinský Krym a moldavské Podněstří

Podobně jako Gruzie má Ukrajina v čele prozápadního prezidenta (Viktora Juščenka), který usiluje o začlenění své země do NATO s cílem vymanit se z ruské sféry vlivu. V zemi je ale početná ruskojazyčná menšina, která před jednoznačnou orientaci na Západ dává přednost úzkým vztahům s Moskvou.

Kouchner navšívil gruzínské město Gori těsně poté, co bylo bombardováno ruskými letouny
Kouchner navšívil gruzínské město Gori těsně poté, co bylo bombardováno ruskými letouny | Foto: Reuters

Také obyvatelstvo poloostrova Krym na jihu Ukrajiny je z větší části ruské a tamní přístav Sevastopol je hlavní základnou ruské černomořské flotily - na základě ukrajinsko-ruské dohody, jejíž platnost vyprší až v roce 2017.

Juščenkova slova o tom, že Kyjev smlouvu neplánuje prodloužit, byla v Moskvě přijata s krajní nevolí stejně jako jeho pokračující snahy získat větší kontrolu nad pohybem ruských vojenských lodí.

Ruský prezident Medveděv v pondělí také přímo varoval Moldavsko, aby neopakovalo chybu, jíž se dopustila Gruzie, a nepodnikalo neuvážené akce proti separatistické Podněsterské republice, kde žije velká část Rusů.

Čtěte více: Moskva varovala Moldavsko před útokem na Podněstří

Kouchner: EU musí reagovat

Kouchner nyní znovu vyzval Rusko, aby splnilo veškeré své mezinárodní závazky, které vyplývají z mírového plánu zprostředkovaného Francií včetně stažení všech svých jednotek na pozice, kde se nacházely, než začaly boje v Jižní Osetii.

Krize na Kavkaze spadla francouzskému předsednictví EU nečekaně do klína a Paříž se podle toho chtě nechtě musí zařídit
Krize na Kavkaze spadla francouzskému předsednictví EU nečekaně do klína a Paříž se podle toho chtě nechtě musí zařídit | Foto: Reuters

"Nemůžeme akceptovat tato porušení mezinárodního práva, dohod o bezpečnosti a spolupráci v Evropě a rezolucí OSN, stejně jako nemůžeme přijmout, že zde poprvé za dlouhou dobu došlo k okupaci teritoria armádou sousedního státu," prohlásil Kouchner.

"Rusko je nyní mezinárodním psancem. To není jen názor Evropské unie," dodal.

Šéfové vlád a hlavy států členských zemí Evropské unie se v pondělí mají sejít na mimořádné schůzce, kterou Francie svolala právě kvůli krizi na Kavkaze. Dá se očekávat, že se EU pokusí zaujmout společné stanovisko mimo jiné i k úternímu uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie ze strany Ruska.

"Představitelé 27 zemí pochopitelně zareagují," řekl Kouchner, který však nechtěl blíže specifikovat, jaká reakce se dá v pondělí očekávat.

Čtěte také: EU váhá, jak se po krizi na Kavkaze postavit k Rusku

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy