Kouchner: Z Ruska je nebezpečný psanec, EU odpoví

pav
27. 8. 2008 13:26
Podle šéfa francouzské diplomacie má Moskva další cíle
Bernard Kouchner
Bernard Kouchner | Foto: Reuters

Paříž - Po vpádu ruských sil do Gruzie má možná Moskva v hledáčku další země bývalého Sovětského svazu, jako je Ukrajina či Moldavsko, varuje francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1, o němž informuje agentura Reuters, šéf diplomacie současné předsednické země Evropské unie naznačil, že se nyní od Rusů může očekávat cokoli, neboť místo spolupráce se Západem vsadila Moskva na konfrontaci.

"Je to velice nebezpečná situace a můžeme předpokládat, že Rusko má i další cíle, zejména Krym, Ukrajinu a Moldavsko," prohlásil Kouchner.

Čtěte také: Západ s námi nehraje férovou hru, tvrdí ruský expert

Ukrajinský Krym a moldavské Podněstří

Podobně jako Gruzie má Ukrajina v čele prozápadního prezidenta (Viktora Juščenka), který usiluje o začlenění své země do NATO s cílem vymanit se z ruské sféry vlivu. V zemi je ale početná ruskojazyčná menšina, která před jednoznačnou orientaci na Západ dává přednost úzkým vztahům s Moskvou.

Kouchner navšívil gruzínské město Gori těsně poté, co bylo bombardováno ruskými letouny
Kouchner navšívil gruzínské město Gori těsně poté, co bylo bombardováno ruskými letouny | Foto: Reuters

Také obyvatelstvo poloostrova Krym na jihu Ukrajiny je z větší části ruské a tamní přístav Sevastopol je hlavní základnou ruské černomořské flotily - na základě ukrajinsko-ruské dohody, jejíž platnost vyprší až v roce 2017.

Juščenkova slova o tom, že Kyjev smlouvu neplánuje prodloužit, byla v Moskvě přijata s krajní nevolí stejně jako jeho pokračující snahy získat větší kontrolu nad pohybem ruských vojenských lodí.

Ruský prezident Medveděv v pondělí také přímo varoval Moldavsko, aby neopakovalo chybu, jíž se dopustila Gruzie, a nepodnikalo neuvážené akce proti separatistické Podněsterské republice, kde žije velká část Rusů.

Čtěte více: Moskva varovala Moldavsko před útokem na Podněstří

Kouchner: EU musí reagovat

Kouchner nyní znovu vyzval Rusko, aby splnilo veškeré své mezinárodní závazky, které vyplývají z mírového plánu zprostředkovaného Francií včetně stažení všech svých jednotek na pozice, kde se nacházely, než začaly boje v Jižní Osetii.

Krize na Kavkaze spadla francouzskému předsednictví EU nečekaně do klína a Paříž se podle toho chtě nechtě musí zařídit
Krize na Kavkaze spadla francouzskému předsednictví EU nečekaně do klína a Paříž se podle toho chtě nechtě musí zařídit | Foto: Reuters

"Nemůžeme akceptovat tato porušení mezinárodního práva, dohod o bezpečnosti a spolupráci v Evropě a rezolucí OSN, stejně jako nemůžeme přijmout, že zde poprvé za dlouhou dobu došlo k okupaci teritoria armádou sousedního státu," prohlásil Kouchner.

"Rusko je nyní mezinárodním psancem. To není jen názor Evropské unie," dodal.

Šéfové vlád a hlavy států členských zemí Evropské unie se v pondělí mají sejít na mimořádné schůzce, kterou Francie svolala právě kvůli krizi na Kavkaze. Dá se očekávat, že se EU pokusí zaujmout společné stanovisko mimo jiné i k úternímu uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie ze strany Ruska.

"Představitelé 27 zemí pochopitelně zareagují," řekl Kouchner, který však nechtěl blíže specifikovat, jaká reakce se dá v pondělí očekávat.

Čtěte také: EU váhá, jak se po krizi na Kavkaze postavit k Rusku

 

Právě se děje

před 39 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy