Peking - Čína je po sérii skandálů s vývozem závadného či otráveného zboží pod mezinárodním tlakem. A sama přiznává, že má problémy.
Dnes oznámila výsledky rozsáhlých kontrol, které prováděli v první polovině letošního roku inspektoři na mnoha místech země.
Výsledek není potěšující. Zhruba pětina veškerého zboží a potravin neodpovídá předpisům a hygienickým standardům.
Úřad pro inspekci a dohled nad kvalitou a hygienou uvedl, že zkontroloval přes sedm tisíc produktů, převážně potravin. Devatenáct procent bylo závadných.
Mezi malými firmami a výrobci bylo procento závadného zboží ještě vyšší: 27 procent.
Peking: Strach je přehnaný
Peking slibuje nápravu a přesvědčuje svět, že se nemusí čínských potravin, hraček a dalších výrobků obávat.
Zejména v USA ale panují pochybnosti. Poté, co se letos tisíce amerických psů a koček otrávilo závadným psím žrádlem z Číny a co inspektoři nalezli zdraví ohrožující látky v čínských zubních pastách.
Nejméně patnáct tisíc domácích mazlíčků se v USA a Kanadě od poloviny března přiotrávilo konzervami, které obsahovaly jedovatý melamin. Jde o chemikálii se zhoubným vlivem na ledviny způsobující rakovinu.
Jinde zase objevili nebezpečné látky v čínských sirupech.
"Tam, kde objevíme závažné nedostatky, udělíme tvrdé tresty, a zajistíme tak, že výrobky budou kvalitní už od původního zdroje," uvedl čínský úřad v oficiálním prohlášení.
Rizikové ovocné nápoje
Nejvíce problémů zjistili kontroloři v želatinách, cukrovinkách, ovocných nápojích, dětských přesnídávkách, konzervovaném ovoci a sušených rybách.
Přestože čínská vláda problémy přiznává, obviňuje zároveň média ve světě ze zveličování případů a z hysterie.
"Poplašné zprávy v médiích vyvolaly paniku. Závadné produkty, které se dostaly do světa, tvoří jen nepatrnou menšinu," uvedl na tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničí Čchin Kang.
Jeden z vysoce postavených úředníků, který měl na starosti kontrolu kvality potravin, byl v květnu popraven za braní úplatků.
USA nechtějí ryby, Japonsko med
Spojené státy ale už oznámily, že až do odvolání zakážou dovoz ryb a dalších mořských produktů, pocházejících z čínských velkochovů. Pokud dodavatel neprokáže, že zásilky neobsahují žádné škodliviny.
Evropská unie zatím k podobnému zákazu nepřistoupila, ale důrazně vyzvala Čínu k lepším a důkladnějším kontrolám potravin. EU zakázala import čínských mořských produktů v roce 2002, ale o dva roky později ho odvolala.
Japonsko vyhlásilo zákaz dovozu čínského medu.