Ženeva/Kinshasa - Kongo bylo v pondělí přijato do skupiny států Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Členství, jež drtivou většinou schválilo Valné shromáždění OSN, však kritizují Spojené státy i aktivisté za lidská práva, napsala agentura AFP. Orgán v současné době vyšetřuje násilnosti spáchané konžskými armádními jednotkami v provincii Kasai na jihozápadě země.
Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) je zvolení Konga do UNHRC "urážkou mnoha obětí týrání, kterému je vystavila konžská vláda".
"Vládním bezpečnostním složkám se připisuje odpovědnost za spáchání většiny násilností v provincii Kasai, kde bylo nalezeno bezmála 90 hromadných hrobů, což dokazuje, že Kongo si členství nezaslouží," řekl šéf HRW v New Yorku Louis Charbonneau.
"Politické represe, útoky na civilisty, masové hroby. Vzhledem k tomu, co se v Kongu stalo minulý rok, je jeho zvolení do Rady pro lidský práva velkým zklamáním," okomentoval dnešní rozhodnutí britský stálý zástupce v OSN Matthew Rycfort na svém twitteru.
Kandidaturu na členství africké země v UNHRC v červenci kritizovaly i Spojené státy. "Když státy africké skupiny předloží Radě OSN pro lidská práva kandidaturu na členství takových zemí, jako je Konžská demokratická republika, oslabují tím tuto organizaci - posilují tak navíc konflikt, který způsobuje tolik utrpení na tomto kontinentu," uvedla stálá zástupkyně USA Nikki Haleyová.
Pro schválení Konga do rady hlasovalo 151 ze 193 členů Valného shromáždění. Země se tak stane součástí UNHRC společně s Angolou, Nigérií, Senegalem, Afghánistánem, Chile, Mexikem, Slovenskem nebo Ukrajinou. Jejich členství ve skupině platí tři roky.