Komunisté v Laosu vládnou už 30 let

rst, ČTK
2. 12. 2005 0:01
Vientiane - Laos si dnes připomíná třicáté výročí nástupu komunistů k moci. Loučení s ní při té příležitosti rozhodně neplánují.
Laoský voják salutuje před bystou dřívějšího prezidenta Kaysona Phomvihana uvnitř Musea laoské lidové armády v hlavním městě Vientiane, během příprav na dnešní oslavu výročí.
Laoský voják salutuje před bystou dřívějšího prezidenta Kaysona Phomvihana uvnitř Musea laoské lidové armády v hlavním městě Vientiane, během příprav na dnešní oslavu výročí. | Foto: Reuters

Podle agentur nic nenasvědčuje tomu, že by Laos čekaly v blízké budoucnosti nějaké výraznější změny. A to přesto, že se očekává, že na stranickém sjezdu v příštím roce se do důležitých funkcí dostane mladší generace funkcionářů.

Po stopách velkého bratra

Předpokládá se, že zaostalá země půjde cestou sousedních komunistických států - Číny a Vietnamu. Tedy udržováním režimu s důrazným potlačováním demokratické opozice, ale za to vytvářením prostředí pro tržní hospodářství.

V zemi tak rovněž pomalu vzniká střední vrstva směřující ke konzumnímu způsobu života bez politických ambicí.

Vyhlášení Laoské lidově demokratické republiky 2. prosince 1975 následovalo necelé čtyři měsíce po porážce Američanů v sousedním Vietnamu a převzetí moci v Kambodži Rudými Khmery.

Komunisté z odbojové skupiny Pathet Lao tehdy převzali kontrolu nad hlavním městem. Pathet Lao původně bojovalo proti francouzskému protektorátu a kontrolovalo několik provincií už v posledním období existence kolonie v polovině 50. let minulého století.

Problém s nevybuchlou municí

Laos spolupracoval během války s vietnamskými komunisty, jeho územím vedla pověstná Ho Či Minova stezka, která byla zhusta bombardována americkou armádou. Na jeho území dopadly dva miliony tun bomb.

Třetina z nich neexplodovala a toto dědictví války se do dnešních dnů zdlouhavě odstraňuje a bude ještě trvat desítky let, než se odstraní. Nevybuchlé bomby mohou být aktivní 50 až 100 let.

Režim po vzoru jiných diktatur v minulosti posílal příslušníky opozice do převýchovných táborů, kolektivizoval hospodářství a zemi uvrhl do izolace, která se protáhla na čtvrt století.

Uhlí a rýže

Teprve v posledních letech se z ní Laos začíná uvolňovat, především díky vstupu do Společenství zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v roce 1997 a statutu ekonomicky oblíbené země, kterou získal loni v prosinci od Spojených států.

Foto: Wikipedia

V zemi, která má podle odhadů pět až 6,5 milionu obyvatel, se letošní hospodářský růst odhadoval na výrazných sedm procent, zejména díky rozvoji vodního elektrárenství, turistiky a důlního průmyslu.

Drobné zemědělství nicméně stále zajišťuje polovinu hrubého domácího produktu a je v něm zaměstnáno 80 procent lidí v aktivním věku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy