Podle agentur nic nenasvědčuje tomu, že by Laos čekaly v blízké budoucnosti nějaké výraznější změny. A to přesto, že se očekává, že na stranickém sjezdu v příštím roce se do důležitých funkcí dostane mladší generace funkcionářů.
Po stopách velkého bratra
Předpokládá se, že zaostalá země půjde cestou sousedních komunistických států - Číny a Vietnamu. Tedy udržováním režimu s důrazným potlačováním demokratické opozice, ale za to vytvářením prostředí pro tržní hospodářství.
V zemi tak rovněž pomalu vzniká střední vrstva směřující ke konzumnímu způsobu života bez politických ambicí.
Vyhlášení Laoské lidově demokratické republiky 2. prosince 1975 následovalo necelé čtyři měsíce po porážce Američanů v sousedním Vietnamu a převzetí moci v Kambodži Rudými Khmery.
Komunisté z odbojové skupiny Pathet Lao tehdy převzali kontrolu nad hlavním městem. Pathet Lao původně bojovalo proti francouzskému protektorátu a kontrolovalo několik provincií už v posledním období existence kolonie v polovině 50. let minulého století.
Problém s nevybuchlou municí
Laos spolupracoval během války s vietnamskými komunisty, jeho územím vedla pověstná Ho Či Minova stezka, která byla zhusta bombardována americkou armádou. Na jeho území dopadly dva miliony tun bomb.
Třetina z nich neexplodovala a toto dědictví války se do dnešních dnů zdlouhavě odstraňuje a bude ještě trvat desítky let, než se odstraní. Nevybuchlé bomby mohou být aktivní 50 až 100 let.
Režim po vzoru jiných diktatur v minulosti posílal příslušníky opozice do převýchovných táborů, kolektivizoval hospodářství a zemi uvrhl do izolace, která se protáhla na čtvrt století.
Uhlí a rýže
Teprve v posledních letech se z ní Laos začíná uvolňovat, především díky vstupu do Společenství zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v roce 1997 a statutu ekonomicky oblíbené země, kterou získal loni v prosinci od Spojených států.
V zemi, která má podle odhadů pět až 6,5 milionu obyvatel, se letošní hospodářský růst odhadoval na výrazných sedm procent, zejména díky rozvoji vodního elektrárenství, turistiky a důlního průmyslu.
Drobné zemědělství nicméně stále zajišťuje polovinu hrubého domácího produktu a je v něm zaměstnáno 80 procent lidí v aktivním věku.