Palestinci vytvářejí lidský řetěz po celé Gaze

gaz, Reuters
25. 2. 2008 14:26
Obyvatelé pásma protestují proti izraelské blokádě
Palestinští studenti se zapojili do živého řetězu.
Palestinští studenti se zapojili do živého řetězu. | Foto: Reuters

Gaza - Proti blokádě svého teritoria Izraelem dnes protestovali obyvatelé Gazy. Cílem bylo vytvořit lidský řetěz táhnoucí se po celé délce pásma: od Rafahu na jihozápadě až k hraničnímu přechodu Erez na severovýchodě.

Organizátoři počítali s účastí několika desítek tisíc lidí, nakonec se jich však kvůli špatnému počasí podle agentury Reuters sešlo jen něco okolo 4500.

Izrael předtím oznámil, že je připraven použít jakékoliv prostředky k tomu, aby se neopakovala situace z konce ledna, kdy se Gazané probourali přes hranici do Egypta.

Čtěte také: Tisíce Palestinců proudí do Egypta. Prorazili hranici

"Použijeme prostředků, které budeme považovat za nutné, abychom jim zabránili ve vstupu na půdu Izraele," citovala agentura Reuters náměstka ministra obrany Matana Vilnaje.

Palestinci tvoří živý řetěz napříč pásmem Gazy
Palestinci tvoří živý řetěz napříč pásmem Gazy | Foto: Reuters

"Cokoliv musí být učiněno, bude učiněno," odpověděl pak Vilnaj na otázku, zda to znamená i možnost použití střelných zbraní.

Zrušit blokádu

Organizátoři však nepočítají s tím, že by byla bariéra oddělující Gazu od Izraele porušena. Protestující, kteří mají pokyny držet se jeden kilometr od bariéry, monitoruje policie.

"Lidé se neprolomí skrze hranici, ukážou ale světu, že blokáda Gazy musí být zrušena," řekl Reuters Džamal Chadáry z organizace Lidový výbor pro zrušení blokády.

Situace v Gaze:

Demonstrace Hamásu v Gaze, prosinec 2007

Izrael udržuje Gazu víceméně izolovanou od té doby, co v palestinských volbách v lednu 2006 vyhrálo islamistické hnutí Hamás, které je zodpovědné za vlnu sebevražedných atentátů v Izraeli i ostřelování jeho území podomácku vyráběnými raketami Kasám.

Rakety a mezinárodní právo

Izrael blokádu ospravedlňuje právě bezpečnostními hledisky. Dvě rakety vylétly z Gazy i dnes.

Gazané a humanitární organizace namítají, že jde o kolektivní trestání populace, které je podle mezinárodního práva nezákonné.

Pásmo Gazy se potýká s obrovskou nezaměstnaností, výpadky elektrického proudu a nedostatkem běžného zboží. Stovkám nemocných Palestinců také Izrael brání vycestovat a léčit se na klinikách v Egyptě nebo jinde v zahraničí.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy