Palestinci vytvářejí lidský řetěz po celé Gaze

gaz, Reuters
25. 2. 2008 14:26
Obyvatelé pásma protestují proti izraelské blokádě
Palestinští studenti se zapojili do živého řetězu.
Palestinští studenti se zapojili do živého řetězu. | Foto: Reuters

Gaza - Proti blokádě svého teritoria Izraelem dnes protestovali obyvatelé Gazy. Cílem bylo vytvořit lidský řetěz táhnoucí se po celé délce pásma: od Rafahu na jihozápadě až k hraničnímu přechodu Erez na severovýchodě.

Organizátoři počítali s účastí několika desítek tisíc lidí, nakonec se jich však kvůli špatnému počasí podle agentury Reuters sešlo jen něco okolo 4500.

Izrael předtím oznámil, že je připraven použít jakékoliv prostředky k tomu, aby se neopakovala situace z konce ledna, kdy se Gazané probourali přes hranici do Egypta.

Čtěte také: Tisíce Palestinců proudí do Egypta. Prorazili hranici

"Použijeme prostředků, které budeme považovat za nutné, abychom jim zabránili ve vstupu na půdu Izraele," citovala agentura Reuters náměstka ministra obrany Matana Vilnaje.

Palestinci tvoří živý řetěz napříč pásmem Gazy
Palestinci tvoří živý řetěz napříč pásmem Gazy | Foto: Reuters

"Cokoliv musí být učiněno, bude učiněno," odpověděl pak Vilnaj na otázku, zda to znamená i možnost použití střelných zbraní.

Zrušit blokádu

Organizátoři však nepočítají s tím, že by byla bariéra oddělující Gazu od Izraele porušena. Protestující, kteří mají pokyny držet se jeden kilometr od bariéry, monitoruje policie.

"Lidé se neprolomí skrze hranici, ukážou ale světu, že blokáda Gazy musí být zrušena," řekl Reuters Džamal Chadáry z organizace Lidový výbor pro zrušení blokády.

Situace v Gaze:

Demonstrace Hamásu v Gaze, prosinec 2007

Izrael udržuje Gazu víceméně izolovanou od té doby, co v palestinských volbách v lednu 2006 vyhrálo islamistické hnutí Hamás, které je zodpovědné za vlnu sebevražedných atentátů v Izraeli i ostřelování jeho území podomácku vyráběnými raketami Kasám.

Rakety a mezinárodní právo

Izrael blokádu ospravedlňuje právě bezpečnostními hledisky. Dvě rakety vylétly z Gazy i dnes.

Gazané a humanitární organizace namítají, že jde o kolektivní trestání populace, které je podle mezinárodního práva nezákonné.

Pásmo Gazy se potýká s obrovskou nezaměstnaností, výpadky elektrického proudu a nedostatkem běžného zboží. Stovkám nemocných Palestinců také Izrael brání vycestovat a léčit se na klinikách v Egyptě nebo jinde v zahraničí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy