Gaza/Jeruzalém - Vyhrocená situace na hranicích mezi palestinským pásmem Gazy a Izraelem s sebou přinesla nezvyklou slovní přestřelku.
Zprávy o izraelských náletech, palestinských raketách padajících na izraelská města a hlavně mrtvých na obou stranách přerušil výrok zástupce ministerstva obrany židovského státu Matana Vilnaje.
"Větší střelbou raket na sebe (Palestinci) přivedou větší šoa, protože k sebeobraně použijeme veškerou sílu," varoval islamisty z Hamásu.
"Šoa" je v moderní hebrejštině výrazem pro katastrofu. Nejčastěji se ale používá v souvislosti s genocidou židů za druhé světové války, kterou zná svět jako holokaust.
"Čelíme novým nacistům," kontroval Vilnajovým slovům mluvčí Hnutí islámského odporu Sami Abú Zuhrí. "Chtějí zabít a spálit palestinský národ."
Tlak na armádu sílí
Jen za poslední dva dny zemřelo v pásmu Gazy při izraelských náletech nejméně 33 Palestinců, z toho pět dětí. Jeden Izraelec přišel o život při dopadu podomácku vyrobené palestinské rakety na hraniční město Sderot.
Právě ostřelování raket ze strany palestinských radikálních skupin uvádí Izrael jako hlavní příčinu svých akcí na území ovládaném radikálním Hamásem. Pro řadu poslanců Knesetu (izraelský parlament) to ale není dostatečné.
"Stát Izrael musí učinit strategické rozhodnutí a přikázat armádě, ať se rychle připraví," řekl Tzachi Hanegbi z centristické strany Kadima.
Premiér Ehud Olmert, jenž Hanegbiho partaji šéfuje, zatím s rozhodnutím o rozsáhlé pozemní operaci v pásmu Gazy váhá.
Přípravy na ni nicméně pokračují. Ministr obrany Ehud Barak už dokonce podle izraelského tisku rozeslal světovým lídrům tajné zprávy, které je mají na ofenzivu připravit.
Aškelon: červený poplach
Střely začaly dopadat také na 120tisícové město Aškelon, jež vyhlásilo červený, tedy nejvyšší stupeň ohrožení. Podle izraelské armády jde o ruské rakety Grad, vyráběné v Íránu. Dolet mají 23 kilometrů.
Hamás tak má disponovat mnohem účinějšími zbraněmi, než jsou jejich tradiční rakety Kassám.
Islamisté ovládli Gazu loni v létě po krátké občanské válce s konkurenčním hnutím Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse. Ten je Západem považován za hlavního partnera při mírových jednáních. Od převratu v chudém přímořském pásmu se uchýlil na Západní břeh Jordánu, okupovaný Izraelem.
Hamás podmiňuje zastavení raketových útoků tím, že také Izrael ukončí své akce na obou palestinských územích. Také požaduje konec blokády, kterou na Gazu Izrael uvalil.