Kolaps střechy v Bavorsku: až 15 mrtvých

rst, ČTK, Reuters
3. 1. 2006 17:02
Bad Reichenhall - V bavorském horském středisku se zřítila střecha stadionu. Uvnitř byly desítky lidí. V oblasti zabíjela i lavina. UVNITŘ FOTOGALERIE
Přesné příčiny neštěstí zatím nejsou jasné, v posledních dnech však v regionu napadlo značné množství sněhu. Policie se proto domnívá, že střecha nemusela jeho nápor vydržet. Zřícená bruslařská hala byla postavena v 70. letech, všechny čtyři její strany byly prosklené.
Přesné příčiny neštěstí zatím nejsou jasné, v posledních dnech však v regionu napadlo značné množství sněhu. Policie se proto domnívá, že střecha nemusela jeho nápor vydržet. Zřícená bruslařská hala byla postavena v 70. letech, všechny čtyři její strany byly prosklené. | Foto: Reuters

Až patnáct mrtvých včetně několika dětí si vyžádalo zřícení střechy zimního stadionu v jižním Německu. Aktualizovanou bilanci dnes na tiskové konferenci zveřejnila místní policie.

Záchranáři dnes odpoledne přerušili snahu o vyproštění čtyř lidí, kteří jsou stále uvězněni pod troskami. Důvodem jsou obavy o to, že se zřítí zbytek stavby. Mezi nevyproštěnými je jedna žena a tři děti. Záchranná operace by měla pokračovat, jakmile na místo dorazí těžká technika, která by měla pomoci trosky zvednout.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes přislíbila, že vyprošťovací práce budou pokračovat, dokud nebudou vyzvednuta všechna těla obětí.

Identifikována byla dosud těla jedenácti lidí včetně dvou teenagerů a šesti dětí mezi devíti a dvanácti lety. Třináct lidí je stále se zraněními hospitalizováno v nemocnici.

Záchranné týmy se k nim dlouho nemohly dostat, protože výkonný jeřáb, který měl zvednout trosky spadlé střechy, nedokázal překonat zasněžené silnice.

Stroj dorazil na místo až pár hodin před půlnocí. Okamžitě začal pomáhat hasičům a záchranářům s odklízením trosek budovy, v níž kromě kluziště byl i plavecký bazén.

Záchranáři se s pomocí jeřábů a psů snaží za mrazu a nánosů sněhu najít pohřešované. Připravují se však na to, že najdou další mrtvé, protože z trosek se již nikdo neozývá. "V hale je bohužel mrtvolné ticho," poznamenal mluvčí Fritz Braun.

Nevydržela tlak sněhu?

Na stadionu alpského střediska Bad Reichenhall bruslila v době neštěstí asi padesátka lidí, především rodiny s dětmi. Mezi
mrtvými je mladá žena a její osmiletá dcera, dále sedmiletá dívka a dva chlapci ve věku 12 a 13 let, upřesnila policie. Dalších 32
osob utrpělo zranění, desítka z nich vážné.

Přehled neštěstí na stadionech doma i ve světě - ČTĚTE ZDE

foto2

Na místo neštěstí kromě místních německých záchranářů dorazili i jejich rakouští kolegové z nedalekého Salcburku, které o to
reichenhallské orgány požádaly. Rakušané přijeli s osmi sanitkami, třemi týmy lékařských záchranářů a mobilním technickým zázemím.

Podle policie se střecha zřítila v důsledku jejího přetížení sněhem. Ještě však neskončily ani záchranné práce a vyšetřování
neštěstí teprve začne. Zřícená bruslařská hala byla v rámci zdejšího sportovního komplexu postavena v roce 1971. Odpovídala
podle úřadů mezinárodním normám, ale plánovala se její rekonstrukce.

Pátrání po třetím z laviny přerušeno

Pád střechy nebyl jediným neštěstím v okolí Bad Reichenhallu. Deset kilometrů od města spadla lavina, která zasypala deset lidí. Sedmi se podařilo zpod sněhu vyhrabat. Ze tří pohřešovaných už horská služba potvrdila smrt dvou lyžařů.

Po zbylém pátrala do pozdního večera. Pak musela být akce přerušena - práce pěti desítek civilních i vojenských záchranářů byla s přicházející nocí stále nebezpečnější.

"Jeho šance na přežití jsou velmi malé," citovala agentura Reuters mluvčího horské služby.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy