Slovenští kriminalisté zasahují v Kočnerově domě. Razie probíhá i v jeho firmách

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 1. 2020 8:56
Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) zasahuje od časného rána v domě podnikatele Mariana Kočnera v bratislavské Kolibě a také v budovách, kde sídlí jeho firmy, taktéž ve slovenském hlavním městě. Informoval o tom slovenský zpravodajský web Noviny.sk, podle kterého začal zásah asi v šest hodin ráno.
Marian Kočner u soudu v případu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.
Marian Kočner u soudu v případu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. | Foto: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

Podle slovenských médií provádí kriminalisté NAKA také domovní prohlídku v bydlišti bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnky v obci Hamuliakovo nedaleko Bratislavy a měli by se nacházet i v luxusním komplexu Bonaparte, kde Kočner dříve vlastnil byt. Komplex stojí v Bratislavě.

Slovenská policie na svém Facebooku uvedla, že NAKA zasahuje v Bratislavě, Banské Bystřici a v Donovalech a celkem vykonává šestnáct domovních prohlídek a devět prohlídek jiných prostor. 

K raziím dochází den po domovních prohlídkách u soudců, kteří jsou podezřelí ze spolupráce s Kočnerem. Kriminalisté ve středu prohledávali také vilu podnikatele Norberta Bodora, který měl být podle Kočnerových uniklých zpráv z aplikace Threema spojkou na policii a prokuraturu. 

Kočner je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality a čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Někdejší prokurátor Trnka měl s Kočnerem udržovat nestandardní vztahy, loni byl kvůli tomu postaven mimo službu. Funkci generálního prokurátora zastával v letech 2004 až 2011, poté dál pracoval na generální prokuratuře. Předminulý týden zadržela Trnku NAKA pro podezření ze zneužití pravomocí a obvinila ho. Prokuratura ale jeho stíhání označila za nedůvodné a nařídila jeho propuštění.

Do médií také loni unikla nahrávka z roku 2014, na které Kočner vulgárně ponižuje Trnku za to, že si Trnka podle podnikatele spolu se dvěma společníky pořídil kopii nahrávky z aféry Gorila, kterou si u něj Kočner nechal, a že pak se snažili dostat za ni peníze od spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka.

Video: Kuciakova vražda posunula spoustu Slováků k radikálům, bojím se o demokracii, říká Šimečka

Zájem je obrovský, o vyšetřování i o všechno, co vyšlo na povrch. Ne všichni jsou ale citliví k tomu, co se stalo, popisuje novinář Martin M. Šimečka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 46 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy