Tokio - Japonští vědci chtějí za pomoci ruských a amerických expertů oživit mamuty.
Do pěti let toho hodlají dosáhnout pomocí klonování. Základní "surovinou" jim bude tkáň z ostatků jednoho kusu zvířete, nalezená na Sibiři.
Ze zmražených buněk, uložených v ruském ústavu, získají DNA. Jako první o vědeckém pokusu informoval japonský deník Jomiuri Šimbun.
"Přípravy k dosažení našeho cíle už začaly," oznámil profesor Akira Iritani z Kjótské univerzity.
K tomuto cíli má vest cesta přes vložení genetického materiálu z jádra mamutí buňky do sloního vajíčka. Embryo pak vloží vědci do dělohy slonice, která by pak měla živého mamuta, lze-li výsledné zvíře takto nazvat, porodit.
Slon je nebližším žijícím příbuzným vyhynulých mamutů.
Agentura AFP v této souvislosti připomíná, že i když se experiment podaří, neznamená to, že bude možné oživit i dinosaury, jak to kdysi předvedl na filmovém plátně Steven Spielberg ve snímku Jurský park.
Žádné ostatky dinosaurů, z nich by bylo možné odebrat vzorky DNA, se nedochovaly.
K opatrnosti před očekáváním senzačního a epochálního experimentu ale svádí osud svého času věhlasného jihokorejského vědce U Sok-hwanga.
Ten v polovině minulého desetiletí šokoval svět oznámením, že naklonoval lidské kmenové buňky. Později ale vyšlo najevo, že výsledky výzkum zfalšoval. Byl vyloučen z univerzity a zbaven všech titulů.