Klimatická konference OSN skončila. Pocity jsou smíšené

Martin Novák Martin Novák
13. 12. 2008 13:10
V Poznani se dva týdny jednalo o tom, jak čelit změnám klimatu
Člen britské organizace Oxfam demonstruje v Poznani za to, aby bohaté země více přispěly k boji s globálním oteplováním.
Člen britské organizace Oxfam demonstruje v Poznani za to, aby bohaté země více přispěly k boji s globálním oteplováním. | Foto: Reuters

* Vyspělé a rozvojové země se opět neshodly * Čínané ostře napadli polský návrh závěrečné deklarace * Kerry v Poznani slíbil, že Obama je a zůstane zelený

Poznaň - Dvanáct dní trvající celosvětový summit o změnách klimatu skončil v noci na dnešek v polské Poznani poněkud rozpačitě a se smíšenými pocity.

Hostitelská země navrhla ke schválení dokument nazvaný Solidární partnerství. "Náš návrh závěrečné deklarace shrnuje vše, čeho se podařilo dosáhnout," řekl novinářům náměstek polského ministra životního prostředí Janusz Zaleski.

Zatímco ale například český vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík vyjadřoval na závěr konference optimismus a mluvil o "skutečném pokroku" na cestě k dosažení dohody, jež má být přijata za rok v Kodani coby nástupce Kjótského protokolu, řada environmentálních aktivistů to vidí jinak.

"Pokroku bylo dosaženo žalostně málo. Znovu se ukázalo, že bohaté země, které mají historickou zodpovědnost za klimatické změny, se nedokážou dostatečně uskromnit," citovala BBC Tima Jonese z Hnutí pro světový rozvoj.  

I podle mnoha jiných delegátů, mezi kterými byli také Bursíkovi resortní kolegové z celkem 145 států světa, se ale podařilo dosáhnout jen velmi málo. Jestli vůbec něco.

"Je to taška plná smetí," vyjádřil se na adresu navrhovaného dokumentu nediplomaticky člen čínské delegace. 

Pohled do jednacího sálu.
Pohled do jednacího sálu. | Foto: Reuters

Rozladění jsou i Bangladéšané, kteří se ve své nízko položené rovinaté zemi cítí bezprostředně ohroženi globálním oteplováním a zvedáním hladiny oceánů.

"Není tam nic nového, nic, co by se dalo označit za dohodu. Pokud byste tam hledali něco pozitivního a konkrétního, nenajdete to," řekl bangladéšský zástupce Islám Čaudhúrí.

Jednání negativně poznamenala řada faktorů.

Jednak finanční krize, která ve spoustě zemí komplikuje další postup v boji se změnami klimatu. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun nicméně všechny v Poznani vyzýval, aby se na finanční krizi nevymlouvali.

Poznaňskou konferenci navíc mediálně zastínil summit EU v Bruselu, kde se rovněž hovořilo o klimatických změnách.

Zásadní neshoda ale v Poznani panovala v otázce, co mají dělat bohaté a co chudé země.

Za prezidenta Obamy má energetická politika USA vypadat podstatně jinak než za prezidenta Bushe
Za prezidenta Obamy má energetická politika USA vypadat podstatně jinak než za prezidenta Bushe | Foto: Reuters

Američané vyzývali hlavně Čínu, aby se připojila k radikálnímu snížení emisí, protože je největším světovým znečišťovatelem ovzduší.

Číňané kontrují, že největším znečišťovatelem na osobu jsou Spojené státy. Za tři měsíce vypustí v průměru na jednoho obyvatele tolik emisí jako Čína za celý rok.

V Poznani byl také položen základ pro takzvaný Adaptační fond. Ten by měl pomáhat v překonávání těžkostí zemím, které jsou či budou změnami klimatu postiženy vůbec nejvíce.

Do roku 2012 v něm má být 300 milionů dolarů, zatím ale garantuje úvěry jen zhruba do výše čtvrtiny této částky, což je jen nepatrný zlomek částky, která bude podle předpovědí OSN potřebná k tomu, aby se chudé země s dopady globálního oteplování dokázaly vyrovnat. Nadále také panují rozpory ohledně způsobu čerpání pomoci z tohoto fondu.

John Kerry v Poznani.
John Kerry v Poznani. | Foto: Reuters

V delegaci Spojených států přijel do Poznaně i bývalý neúspěšný uchazeč o funkci amerického prezidenta John Kerry, senátor za stát Massachusetts, který prohrál ve volbách v roce 2004 s Georgem Bushem.

Na summitu slíbil, že Obamova politika bude mnohem ekologičtější a šetrnější k životnímu prostředí než Bushova. "Bude v tom rozdíl jako mezi dnem a nocí," prohlásil Kerry na tiskové konferenci.

Jasný signál ostatně vyslal Obama sám, když si tento týden na post ministra energetiky vybral vítěze Nobelovy ceny za fyziku Stevena Chu, který je nejen prvním Američanem čínského původu v čele tohoto resortu, ale především je znám coby zastánce výzkumu v oblasti alternativních a obnovitelných zdrojů energie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy