Řecká Golgota. V klíčový den se mluví o kolapsu a bolesti

Martin Novák Martin Novák
18. 6. 2015 6:24
Kolem možnosti dohody Řecka s věřiteli na dnešnímu summitu ministrů financí eurozóny v Lucemburku se šíří skepse.
Řecká vlajka v Aténách.
Řecká vlajka v Aténách. | Foto: Reuters

Atény – Pesimismus, nedůvěra a zvyšující se podrážděnost politiků a vyjednavačů předcházely dnešnímu summitu ministrů financí eurozóny v Lucemburku.

Pokud dnes k dohodě nedojde a všichni se znovu - tak jako ze všech letošních jednání o Řecku - rozejdou s odlišnými názory, bankrot Řecka a jeho odchod z eurozóny bude na spadnutí.

Podle výroků, které padají, to vypadá, že se všichni začínají na tento vývoj připravovat. Řecký premiér Alexis Tsipras v posledních dvou dnech hovoří velmi útočně.

Mezinárodní měnový fond (MMF) obviňuje ze "zločinecké odpovědnosti za dopady úsporných opatření na řecké obyvatelstvo" a Evropská centrální banka podle něj Řecko finančně škrtí. V parlamentní rozpravě prohlásil, že ponižování Řeků musí skončit.

"Jsem přesvědčen, že pro budoucí historiky bude současné malé Řecko zemí, která bojuje o něco, co ji přesahuje. Nejen za sebe, ale za lidi celé Evropy,“ řekl v projevu k zákonodárcům své strany Syriza, kteří mu aplaudovali.

Zopakoval to, co Syriza (Koalice radikální levice) tvrdila už v předvolební kampani. Část řeckého dluhu musí být odepsána. To věřitelé od počátku odmítali a odmítají, takže v tomto bodě se rozhovory za pět měsíců od nástupu Tsiprase do premiérské funkce neposunuly nikam. "V principu odepsání dluhu odmítáme," uvedl ve středu odpoledne šéf Euroskupiny (ministrů financí členských zemí eurozóny) Jeroen Dijsselbloem.

Řečtí důchodci hrají karty v kavárně nedaleko Atén.
Řečtí důchodci hrají karty v kavárně nedaleko Atén. | Foto: Reuters

Razantnější je i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Oznámil, že Tsipras lže řeckému obyvatelstvu o průběhu jednání a o tom, co Komise od vlády žádá.

Řecká centrální banka ve své analýze den před zahájením summitu v Lucemburku uvedla, že pravděpodobnost krachu jednání a odchodu Řecka z eurozóny odhaduje na šedesát procent.

"Neúspěch bude začátkem bolestné cesty, která povede k bankrotu, odchodu z eurozóny a velmi pravděpodobně i z Evropské unie," uvádí se v dokumentu.

Řecko má do konce června splatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) dluh v celkové výši 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč). Pokud se s MMF, Evropskou centrální bankou a zástupci Evropské komise nedohodne na uvolnění pomoci 7,2 miliardy eur, nebude mít peníze na splátku a ocitne se ve stavu platební neschopnosti.

Podle zpravodajů agentury Reuters není v ulicích Atén patrná žádná panika. Opoziční strany, které ve volbách prohrály, však obviňují Syrizu, že vede zemi k totálnímu ekonomickému kolapsu.

Lidé vybírají peníze z vkladů v řeckých bankách. Centrální banka oznámila, že během sedmi měsíců od loňského října do letošního března odteklo z účtů 30 miliard eur.

Od začátku června, kdy se začalo více hovořit o možnosti státního bankrotu, odliv peněz z bank zrychlil. Ve hře je možnost, že vláda zavede kontrolu kapitálu a omezí výběry z kont, byť Tsipras tvrdí, že nic takového nemá v plánu.

O smír a dohodu na poslední chvíli se snaží rakouský kancléř Werner Faymann. V úterý přijel do Atén, sešel se s Tsiprasem a vybídl ke kompromisům. Zdůraznil, že výhrady Řeků k požadavkům na další škrty a úspory chápe.

Jeho názor ale jiní premiéři nesdílejí. Předseda finské vlády Juha Sipilä řekl, že dohoda by byla zázrakem.

 

Právě se děje

Další zprávy