KLDR ukradla Mickey Mouse. Disney i USA protestují

Zahraničí Zahraničí
12. 7. 2012 8:18
Na Pchjongjang kvůli zneužití autorských práv apelovali i američtí diplomaté
Slavná dvojice tančila v KLDR bez povolení svých autorů.
Slavná dvojice tančila v KLDR bez povolení svých autorů. | Foto: Reuters

Burbank/Pchjongjang - Záběry, které o víkendu obletěly svět, působily jako zjevení.

Kim Čong-unovi, mladému vůdci stalinistické Severní Koreje, na nich tančí herci v kostýmech Mickey Mouse, medvídka Pú či slona Dumba, jedněch ze symbolů úhlavního nepřítele Pchjongjangu - Spojených států.

Na plátno za jevištěm se přitom promítaly útržky z Disneyho filmů, například ze Sněhurky či z Krásky a zvířete.

Vše navíc odvysílala i jinak přísně cenzurovaná státní televize, odkud obvykle zní prohlášení, kterak KLDR drtivou silou zničí své nepřátele.

(text pokračuje pod videem)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Unesli Mickey Mouse

Populární postavičky z animovaných filmů se ovšem v show objevily bez vědomí jejich vlastníka. "The Walt Disney Company neautorizoval ani nelicencoval užití těchto postav," citovala agentura Bloomberg z prohlášení mluvčí společnosti Michelle Bergmanové.

"Severokorejský lídr unesl Mickey Mouse," komentoval to například populární americký bloger Perez Hilton.

Zneužitím postaviček se dokonce zabývají američtí diplomaté. Ministerstvo zahraničí vyzvalo Pchjongjang, aby respektoval duševní vlastnictví.

Mluvčí ministerstva Patrick Ventrell ale přiznává, že kvůli nulovým diplomatickým vztahům s KLDR Washington víc nezmůže.

Vystoupení se uskutečnilo u příležitosti 18. výročí úmrtí Kim Ir-sena, zakladatele KLDR a dědečka současného vůdce.

Agentura AP píše, že jde o výrazný posun, jelikož dosud na sobě herci obvykle nosili kostýmy pandy. Ta je symbolem hlavního severokorejského spojence, Číny.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy