KLDR provedla tajnou měnovou reformu

jem
30. 11. 2009 17:50
Severní Korea škrtla na svých bankovkách dvě nuly

Soul - Jihokorejská agentura Jonhap přinesla informaci, že Severní Korea v noci na dnešek provedla tajnou a nečekanou měnovou reformu.

Ve 3 hodiny ráno našeho času (11 hodin tamního času) na bankovkách škrtla dvě nuly.

100 wonů (asi 12 Kč) má tak nyní hodnotu pouze jednoho wonu. Severní Korea tak reaguje na vysokou inflaci, která zemi postihla. Jonhap se odvolává na několik obchodních zástupců KLDR, kteří sídlí v Číně.

Podle agentury mnoho místních obyvatel se v reakci obrátilo na černý trh, kde se snažili vyměnit domácí měnu za dolary nebo čínské jüany, napsala agentura Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy