Evropské země chtějí znovu otevřít své ambasády v KLDR. Uzavřely je za pandemie

ČTK ČTK
28. 2. 2024 14:08
Německo, Británie a další země podle agentury Reuters připravují obnovení provozu svých velvyslanectví v KLDR, které uzavřely během pandemie nemoci covid-19. Německá delegace navštívila za tímto účelem severokorejskou metropoli Pchjongjang, píše Reuters.
KLDR, ilustrační foto
KLDR, ilustrační foto | Foto: Reuters

Tým německého ministerstva zahraničí několik dní prováděl technickou inspekci v objektu německého velvyslanectví v Pchjongjangu, řekl agentuře Reuters mluvčí úřadu. Podotkl přitom, že ohledně znovuotevření ambasády, uzavřené v březnu 2020, stále nepadlo konečné rozhodnutí.

Mnoho velvyslanectví přestalo v Pchjongjangu fungovat, protože KLDR za pandemie nedovolila výměnu personálu ani dovážení zásob loděmi. Podle stránek českého ministerstva je dočasně uzavřeno i české velvyslanectví v Pchjongjangu. Konzulární činnost za něj vykonává česká ambasáda v čínské metropoli Pekingu.

Izolovaná Severní Korea, v jejímž čele stojí diktátor Kim Čong-un, v době pandemie covidu přijala jedna z nejpřísnějších opatření na světě a prakticky úplně uzavřela své hranice.

Británie, která uzavřela ambasádu a stáhla svůj diplomatický personál z KLDR v květnu 2020, se nyní také chystá vypravit do Severní Koreje svůj tým, sdělil Reuters mluvčí britské diplomacie. 

"Těší nás, že se někteří diplomaté vracejí do Pchjongjangu, a vítáme kroky KLDR ke znovuotevření hranic," konstatoval mluvčí. "Jsme v kontaktu se severokorejskou vládou prostřednictvím jejího velvyslanectví v Londýně a připravujeme brzkou návštěvu technicko-diplomatického týmu," dodal.

Zvláštní vyslanec Švédska pro Korejský poloostrov Peter Semneby agentuře Reuters řekl, že bylo dosaženo jistého pokroku k návratu švédských diplomatů do Pchjongjangu, odmítl ale uvést podrobnosti.

Jeden z oslovených diplomatů pod podmínkou anonymity upozornil, že uzavřené objekty se musí nejprve zkontrolovat, jestli v nich nebyla instalována odposlouchávací zařízení, musí se vyčistit od hmyzu a také po delší uzavírce zrekonstruovat.

Podle webových stránek NK Pro, zaměřených na Severní Koreu, fungovaly v lednu 2023 v KLDR ambasády devíti zemí, pouze Čína, Rusko, Mongolsko a Kuba měly dovoleno od loňského roku vystřídat personál.

Video: Co dostane Kim od Putina za Ukrajinu? Utajená dohoda znervózňuje Západ (6. 12. 2023)

Spotlight News - Michal Smetana | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy