* Prezident se vydá do Ruska ve středu * Obvykle má při hodnocení Ruska opačné názory než expremiér Topolánek * Cyril Svoboda: Klaus má s Putinem velmi dobré vztahy
Praha - Václav Klaus je v posledních dnech pod tlakem kvůli Lisabonské smlouvě, dnes si ale od toho bude moci alespoň na den oddechnout.
Jede na návštěvu Moskvy, kde jej patrně nikdo k podpisu dokumentu nutit nebude. Setká se s prezidentem Dmitrijem Medveděvem i premiérem Vladimirem Putinem, na Moskevské státní univerzitě představí ruské vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta.
Postoj Václava Klause k Rusku kuriózním způsobem rozděluje české politiky. Prezident totiž zaujímá vůči Moskvě tradičně smířlivé až přátelské stanovisko, které je blízko spíše ČSSD a obecně české levici.
Naproti tomu pravicová ODS se od Klause v tomto bodě výrazně liší. Rusko považuje především za hrozbu.
V Rusku se o rozdílech ví
Bývalý premiér Mirek Topolánek je ve svých výrocích obvykle velmi ostrý na adresu Kremlu. Diplomatičtěji, ale podobně kriticky hovoří i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Rozdílů mezi českými politiky už si všimla i ruská média. Deník Kommersant nedávno vyzdvihl Klause jako realistického politika s pozitivním vztahem k Rusku a jako jeho protipól v Česku označil právě expremiéra Topolánka.
„Nevím, jak ta návštěva proběhne, nechci o tom spekulovat. Ale vím, že Václav Klaus má s ruskými politiky velmi dobré, nadstandardně dobré vztahy. Zejména s premiérem Vladimirem Putinem. Já jsem pro přátelské vztahy s Ruskem, ale je třeba si uvědomovat rozdíl mezi přátelskými a spojeneckými vztahy," řekl Aktuálně.cz bývalý ministr zahraničí a nyní předseda KDU - ČSL Cyril Svoboda.
Viník války? Klaus ukázal na Gruzii
Klaus například v září v rozhovoru pro Washington Times prohlásil, že se Ruska neobává. Spíše má strach z toho, jakým směrem se vyvíjí Evropská unie. "Nyní je politický systém a svoboda v Rusku na té nejvyšší a nejlepší úrovni v ruské historii posledních dvou tisíciletí," řekl Klaus.
Zodpovědnost za loňskou válku mezi Ruskem a Gruzií dával prezident spíše Tbilisi, na rozdíl od Topolánka.
Když se letos na začátku roku dostaly do ostrého sporu kvůli dodávkám plynu Rusko a Ukrajina, česká vláda kritizovala více Kyjev, zatímco prezident to viděl jinak. Označil plynovou krizi za spor dvou zemí a vyzval Evropskou unii, že konflikt zbytečně nepolitizovala a nedělala z něj „evropskou záležitost."
Ke stavbě amerického radaru, kterou Rusko odmítalo, se prezident stavěl opatrně. Zrušení projektu Barackem Obamou na rozdíl od ODS nekritizoval. „Není to není nic překvapivého, neznamená to odklon USA od Česka," prohlásil.
„Názory Václava Klause na Rusko a ruskou politiku jsou mi mnohem bližší než názory jiných politiků z pravicové části spektra, zejména Mirka Topolánka nebo Alexandra Vondry. Prezident více akcentuje potřebu dialogu a spolupráce ve vzájemných vztazích," uvedl pro Aktuálně.cz předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny a poslanec za ČSSD Jan Hamáček.
Znalost ruštiny se hodí
Předseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a poslanec za ODS Jan Vidím se nechtěl k rozdílným názorům ODS a prezidenta týkajících se Ruska příliš vyjadřovat.
„S některými názory pana prezidenta týkající se Ruské federace souhlasím, s některými nesouhlasím. Necítím potřebu to dál komentovat," řekl Aktuálně.cz.
Václav Klaus byl v Rusku naposledy letos v květnu, když se v Chabarovsku zúčastnil summitu EU-Rusko. „Byl jsem samozřejmě jediný, kdo z evropské strany mohl rozumět tomu, když mluvili rusky. Myslím, že i to je naše určitá výhoda," glosoval tehdy návštěvu český prezident.
Vladimír Putin byl v Praze ještě jako prezident v březnu 2006. Jeho nástupce Dmitrij Medveděv Českou republiku dosud nenavštívil.