Klaus by měl smlouvu podepsat krví, zní z Bruselu

Zahraničí Zahraničí
6. 5. 2009 22:00
Barroso i Schwarzenberg věří v dokončení ratifikace
José Manuel Barroso vedle Mirka Topolánka
José Manuel Barroso vedle Mirka Topolánka | Foto: Reuters

Praha/Brusel - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso přivítal výsledek dnešního hlasování o lisabonské smlouvě v českém Senátu jako "velmi dobrou zprávu".

Věří prý, že lisabonskou smlouvu co nejdříve podepíše i český prezident Václav Klaus, a proces ratifikace v České republice tak bude završen.

"Doufám, že zbývající požadavky vyplývající z Ústavy České republiky i ústav ostatních členských zemí budou splněny co nejdříve," uvedl šéf výkonného orgánu EU v prohlášení pro média.

Barroso je podle svých slov také přesvědčen, že po schválení reformní smlouvy EU v českém Senátu existují „velmi dobré vyhlídky pro (nové) referendum v Irsku", kde voliči loni smlouvu odmítli.

Reakce z europarlamentu

Výsledek hlasování v českém Senátu uvítal i šéf Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering. "Jsem přesvědčen, že Václav Klaus co nejdříve podepíše ratifikační dokument. Je naší společnou ambicí, aby nová smlouva vstoupila v platnost začátkem příštího roku," dodal.

Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering
Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering | Foto: Reuters

Podobně rozhodnutí českých senátorů hodnotil i šéf nejsilnější, lidovecké frakce v zákonodárném sboru Joseph Daul. 

Šéf liberálů v europarlamentu Graham Watson byl méně diplomatický. "Václav Klaus by měl nyní text podepsat krví - a před červnovým summitem EU. Nyní potřebujeme jasnost, nikoli další zmatení," prohlásil Watson. jeho kolega Andrew Duff záměr skupiny senátorů ODS předložit dokument Ústavnímu soudu označil za politováníhodný.

Naopak podle prohlášení hnutí Libertas rozhodnutí českých senátorů ukazuje, že ačkoli takřka 80 procent českých zákonů přichází z Bruselu, tak Senát nechce, aby Češi mohli mluvit do toho, jak jim Brusel vládne.

Důsledně evropská cesta

Rozhodnutí Senátu přivítal také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Naše země se tímto připojuje k těm státům, které jsou odhodlány jít důsledně evropskou cestou, což je dobrá zpráva nejen pro Evropu, ale také pro národní zájmy České republiky," uvedl Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: Reuters

I on "pevně věří, se v nejbližší době podaří v ČR ratifikační proces Lisabonské smlouvy, jež má za cíl reformovat instituce EU a zajistit větší legitimitu, transparentnost a efektivitu rozhodovacích procesů v rámci EU, úspěšně dokončit".

K tomu zbývají jen poslední dva kroky, a to podpis ratifikační listiny prezidentem republiky a její spolupodpis předsedou vlády ČR a následně uložení této listiny u depozitáře Lisabonské smlouvy, jímž je vláda Italské republiky.

Ratifikace však vedle ČR a Irska nebyla ještě zcela završena ani v Německu, kde se čeká na konečný verdikt ústavního soudu, a v Polsku, kde s podpisem otálí euroskeptický prezident Lech Kaczyński.

 

Právě se děje

Další zprávy