reklama
 
 

Kim je prý zpět v sedle. A KLDR ruší dohody se Soulem

29. 1. 2009 23:46
Severokorejský vůdce je prý po zdravotních problémech opět v pořádku

Washington/Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-il už je zdravotně v pořádku a vrátil se do čela země, napsala ve čtvrtek večer agentura Reuters.

"Zdá se, že Kim je opět v čele a dělá klíčová rozhodnutí," citovala amerického vládního experta, který si nepřál být jmenován.

"Před několika měsíci se potýkal se zdravotními problémy, ale přinejmenším nyní se nezdá, že by tyto problémy nějak ovlivňovaly jeho politickou pozici v Severní Koreji," vysvětlil.

Minulý týden Kim v Pchjongjangu přijal prvního zahraničního hosta od loňského srpna. Šlo o vysoce postaveného představitele čínské komunistické strany. Severokorejská agentura KCNA zveřejnila sérii fotografií, které byly při schůzce pořízeny.

Kimův nástupce

Zprávy o špatném zdravotním stavu komunistického vůdce se objevily loni v září. Celý svět tehdy obletěla zpráva jihokorejské rozvědky, že Kim Čong-ila postihla v srpnu mrtvice. Američané pro změnu tvrdili, že měl infarkt.

Už tehdy ale všichni shodně tvrdili, že vůdce jednoho z nejizolovanějších režimů světa přežije.

Kim už přesto vybral svého nástupce. Má se jím stát nejmladší syn Džong-un, o němž toho není moc známo.

Rušíme dohody, jste nepřátelští!

O pár desítek minut později vydala severokorejská agentura KCNA zprávu, že KLDR ruší všechny dohody o příměří, které v uplynulých měsících a letech Pchjongjang a Soul podepsaly.

"Všechna ustanovení o ukončení politické a vojenské konfrontace mezi severem a jihem budou anulována," stojí v prohlášení Výboru pro mírové sjednocení Koreje.

Komunistický režim zároveň své jižní sousedy obvinil z nepřátelské politiky.

autoři: Zahraničí, Reuters | 29. 1. 2009 23:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama